Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Reuters

Euro bölgesinin önümüzdeki aylarda en az bir üyesini kaybedeceğini tahmin eden yatırımcıların sayısı yükselirken, bunun yayılma riski, borç krizinin tavan yaptığı 2012-13 döneminden daha yüksek görülüyor.

Frankfurt merkezli Sentix araştırma grubu tarafından yaklaşık 1,000 kurumsal ve perakende yatırımcısıyla yapılan aylık "euro ayrılma" endeksi, Ocak ayında yüzde 21.3'ten Şubat ayında yüzde 25.2'ye yükseldi.

Bir diğer deyişle, her dört yatırımcıdan bir tanesi, önümüzdeki 12 ay içerisinde en az bir euro bölgesi üyesinin birlikte ayrılacağını tahmin ediyor.

Sentix açıklamasında ayrılmaların yayılma riskini ölçen bir başka endeks ise yüzde 45'in üzerine çıkarak, 2012-13 döneminde euro bölgesi borç krizinin tavan yaptığı dönemden de daha yukarıda bir değer aldı.

Sentix araştırmacısı Manfred Huebner, "İki yıllık bir aranın ardından euro krizi yeniden sahnede. Fakat bu sefer farklı. Fransa ve İtalya'nın (birlikten) çıkması muhtemel ülkeler olarak Yunanistan'a katılmaları ile başrol oyuncularının sayısı çoğaldı" dedi.

Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkma ihtimalini ölçen bir alt endekse göre ise her beş yatırımcıdan bir tanesi, ülkenin birlikten ayrılacağını tahmin ediyor. İtalya'nın euro bölgesinden ayrılmasına dair tahmin oranı ise yüzde 14.

Fransa'nın ayrılmasına yüzde 8.4 ihtimal verilirken, bu rakam anketin yapılmaya başlanmasından bu yana en yüksek seviye oldu.

Huebner'e göre ayrılık tahminlerinin artmasında yatırımcılar arasında, anket düzenleyenlerin, seçimlerin sonucunu tahmin etme kabiliyetlerine yönelik duydukları şüphe de etkili oldu.