Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, enflasyon ve istihdam verileri beklenen yönde gelmeye devam ederse, mart toplantısında faiz artırılmasının uygun olacağını söyledi.

Yellen, Chicago'da yaptığı konuşmada, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Mart'ta düzenlenecek toplantısında faiz artırmasının güçlü bir olasılık olduğuna işaret etti.

Ekonominin beklenen yönde ilerlemeyi sürdürmesi halinde kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olacağını vurgulayan Yellen, "Bu ayki toplantımızda, FOMC istihdam ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edip etmediğini değerlendirecek. Eğer ediyorsa faiz artışında ek ayarlama yapmak uygun olacak" ifadelerini kullandı.

Yellen, Aralık 2016'da yapılan faiz artışından önce benzer açıklamalarda bulunmuştu.

"SIKILAŞTIRMA SON İKİ YILDAKİ KADAR YAVAŞ OLMAYACAK"

Fed Başkanı Janet Yellen, ayrıca ekonomide şu an öngörülmeyen ters gelişmeler yaşanmaması durumunda, sıkılaştırma hızının son iki yıldaki kadar yavaş olmayacağını kaydederken, öngördüğü faiz artış sayısına yönelik bir yorumda bulunmadı.

Daha sonra para politikasının önceden belirlenen bir yol izlemediğini vurgulayan Yellen, Fed'in faiz artışlarını ekonomiyi dengelemek için şartlara göre şekilleneceğini sözlerine ekledi.

PİYASALAR YELLEN'İ FİYATLIYOR

Fed Başkanı Yellen'in, 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak toplantıda faiz artırılabileceğini açıkça ifade etmesinin ardından piyasalarda sert dalgalanmalar yaşanıyor.

Konuşma öncesi 1,0560 seviyelerinde seyreden avro/dolar paritesi, Yellen'in "şahin" mesajlarıyla 1,0544'e geriledikten sonra şu sıralar yeniden 1,0555'e yükseldi.

Dolar/TL paritesi ise 3,7230'dan 3,73'ün üstüne çıktı. Öte yandan, altının onsu 1,227 dolardan 1,225 dolara indi. Konuşma öncesinde sınırlı düşüşle işlem gören ABD borsalarında ise kayıplar bir miktar arttı.

Bu arada, CME Group'un tahvil alım-satımlarına dayandırdığı verilere göre, Fed'in mart toplantısında faiz artırmasının olasılığı Yellen'in konuşmasının ardından yüzde 80'i aştı.

FED BAŞKAN YARDIMCISI FİSCHER: SON ÜÇ AYDA EKONOMİK GÖSTERGELERİN NEREDEYSE HİÇBİRİ KÖTÜ GELMEDİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin faiz artırım kararına yönelmesi durumunda kendisinin de bunu destekleyeceğini söyledi.

ABD Para Politikası Forumu'nda konuşan Fischer, kısa zamanda ABD ekonomisinde önemli değişiklikler olduğunun altını çizerek, son üç ayda ekonomik göstergelerin neredeyse hiçbirinin kötü gelmediğini vurguladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin son haftalarda faiz artırımını destekler nitelikte sinyaller vermesine işaret eden Fischer, Fed'in 14-15 Mart'ta düzenlenecek toplantısında faiz artırımına gitme ihtimalinin "sağlam bir zemine oturduğunu" ifade etti.

Fischer, FOMC üyelerinin bu ay düzenlenecek toplantıda faiz artırım kararına yönelmesi durumunda kendisinin de bunu destekleyeceğini belirtti.

Fed Başkanı Janet Yellen de bugün Chicago'da yaptığı konuşmada, enflasyon ve istihdam verilerinin beklenen yönde gelmeye devam etmesi durumunda mart toplantısında faiz artırılmasının uygun olacağını söyledi.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard da çarşamba günü, bankanın faiz artırması için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, "İlerlemenin süreceği varsayılırsa yakın zamanda faiz artırarak kademeli yola devam etmek uygun olacak." demişti.

Fed New York Şubesi Başkanı William Dudley de salı günkü açıklamasında, son birkaç ayda açıklanan makroekonomik verilerin uzun vadeli kapasitesinin üzerinde büyümeye devam eden ekonomiyle uyum gösterdiğine dikkati çekerek, "Fed'in faiz artırma ihtimalinin çok güçlendiğini düşünüyorum." değerlendirmesini yapmıştı.

San Francisco Fed Başkanı John Williams da yine salı günü, "Martta faiz artışı ciddi bir değerlendirme için masada olacak." ifadesini kullanmıştı.