Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, foreks piyasalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Foreks piyasalarına ilişkin sınırlamalar için ihtiyaç duyulan mevzuat düzenlemelerinin yapılacağını söyleyen Canikli, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi ülkede oluşturulursa oluşturulsun, oraya ulaşarak işlem yapması konusunda engelleme ve kural koyma yetkisi kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nindir. Önümüzdeki günlerde yasal çalışmalarımız da olacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer izin almadan yurt dışında foreks işlemi yapan alana, siteye erişiyorlarsa oraya ulaşımı engelleyeceğiz." dedi.

Canikli, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) söz konusu piyasalara ilişkin düzenlemelerinden ilkinin yürürlüğe girdiğini de açıkladı. Buna göre; yeni düzenlemelerin de kısa sürede hayata geçirilecek.

Türk vatandaşlarının mevcut yasalar uyarınca, Türk kurumlarından yetki almamış foreks işlemleri yapan bir siteye veya alana ulaşıp işlem yapmasının yasak olduğunu anlatan Canikli, başka ülke vatandaşlarının ise söz konusu işlemleri yapmasının Türkiye'yi ilgilendirmediğine işaret etti.

PİYASALARIMIZ YETERİ KADAR DERİNLİĞE SAHİP

Foreks piyasalarının normalde bir risk yönetimi mekanizması şeklinde işlemesi gerekirken SPK'nın düzenlemesinden önce dijital bir kumarhane haline geldiğini ifade eden Canikli, simit satan vatandaşın bile bu piyasada işlem yapmaya başladığını anlattı.

Canikli, şunları kaydetti:"İşin vahametini düşünebiliyor musunuz? Normalde döviz açık pozisyonu olan vatandaşın, o açık pozisyonu risk yönetimi çerçevesinde garanti altına almak amacıyla bu piyasalarda işlem yapılması gerekiyor ama öyle bir reklam kampanyası yürütüldü ki geometrik büyümeye başladı. Günlük işlem hacmi 17 milyar dolara kadar ulaşmıştı. Özellikle küçük yatırımcı diyebileceğimiz kesimin hemen hemen tamamına yakını kaybediyordu. Hep kasa kazanıyor, artırılmış işlem hacmi 17 milyar dolara ulaşıyor. Eğer biz bu işlemi yapmamış olsaydık küçük yatırımcı günlük ortalama 300 milyon dolara yakın kaybetmeye devam edecekti. Düzenlemeyi yaparak bunları her gün 300 milyon dolar zarar etmekten, kumarda kaybetmekten kurtardık. Hedge yapacaksa 1/10 kaldıraç oranı rahatlıkla yeterli. Ayrıca diğer vadeli piyasalarda da 1/20'ye kadar uzanan hedge mekanizmaları var. Onlar da devreye sokulabilir. Gerçek anlamda kurumsal yatırımcılardan risklerini hedge etmek için piyasalarımız vardır ve yeteri kadar da derinliğe sahiptir. O nokta da herhangi bir problem söz konusu değil."