Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, Milli İstihdam Seferberliği sonucunda işsizlik oranını tek haneli rakamlara indirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bunu da gerçekleştireceğiz." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bolu’ya gelen Özkan, Vali Aydın Baruş'u makamında ziyaret etti.

Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Özkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Milli İstihdam Seferberliği" ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "Akıl Teri ile Alın Teri" sloganıyla "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" adı altında başlattığı çalışma kapsamında ziyaretlerde bulunduklarını dile getirdi.

Amaçlarının çalışma hayatının bütün tarafları ile bir araya gelerek, onların dertlerini, sıkıntılarını ve güzelliklerini dinlemek olduğunu belirten Özkan, "Çalışma hayatını yönlendirici, daha düzenli hale getirici çalışmaları yapmak üzere Bakanlığımızın bürokratları 12 ekip halinde Türkiye'nin her yerindeler. Geçtiğimiz ay itibarıyla birinci ziyaretler bitti ve dönerek çeşitli önlemler aldık. Gerek İŞKUR, gerek SGK Başkanlığı, gerekse Bakanlığımızın ilgili birimleri düzenlemeleri yaptı ve artık uygulanmaya başlandı." diye konuştu.

Milli İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlerin şubat ayından itibaren İŞKUR üzerinden en az 3 ay işsiz olanlar arasından aldıkları kişilerin sigorta ve vergi yükümlülüklerinin artık devlet tarafından karşılanacağını anımsatan Özkan, illerde hem bu algıyı daha çok oluşturabilmek hem de bu seferberliği daha da detaylı bir şekilde halkla ve işverenlerle paylaşabilmek adına bu ziyaretleri yaptıklarını vurguladı.

Özkan, bu ziyaretlerde esnaf odalarını, esnafları ve fabrikaları ziyaret ederek işçilerle bir araya geldiklerini dile getirdi.

"YIL SONUNA KADAR 2 MİLYON İSTİHDAM HEDEFİ"

Aylık prim hizmet belgelerinin bir sonraki ayın 23'ünde verildiği için şu ana kadar bu seferberlik kapsamında kaç kişinin işbaşı yaptığını söyleyemeyeceğini aktaran Özkan, "Şu anda son çalışmalar yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu muhtemelen bugün gerekli açıklamaları yapacak ama Bolu ili özelinde 20 Mart'a kadar bin 200 kişinin bu yıl ilave istihdam olarak girdiğini söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.

Özkan, Milli İstihdam Seferberliği'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye çapında 1,5 milyon hedefi koyduğunu vurgulayarak, "500 bin de işbaşı eğitim planlıyoruz. Yani Türkiye'de bu yıl için 2 milyon civarında bir artış bekliyoruz, yıl sonuna kadar." ifadesini kullandı.

Bolu'da ise ilave olarak 3 bin kişilik bir hedeflerinin olduğunu anımsatan Özkan, bu sayının üzerine çıkılacağını düşündüklerini kaydetti.

Özkan, "Bu seferberliğin sonucunda işsizlik oranını tek haneli rakamlara indirmeyi düşünüyoruz. Bunu da gerçekleştireceğiz." dedi.