Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

KREDİ Garanti Fonu (KGF),sağladığı Hazine kaynaklı kefalet ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Buna göre; Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve Genel Müdür İsmet Gergerli arasında 20 Mart’ta imzalanan protokolle fon tarafından verilen kefaletin üst limitinin 200 milyon liraya yükseltildiği, toplam kefalet hacminin de 250 milyar lira olarak belirlendiği hatırlatıldı.Hazine kaynaklı kefaletin kapsamı genişletilere, KOBİ ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmelerin finansmana erişim olanaklarının kolaylaştırıldı. Bu şekilde, bir haftada 39 bin işletmeye, 20 milyar lira kefalet verildi. Yapılan açıklamada şu detaylardan bahsedildi:

“KGF’nin 25 yıllık tarihinde 2016 sonu ulaştığı KOBİ sayısı 35 bin 995, kefalet hacmi de 12,3 milyar lira iken, sadece 3 ayda 55 bin 5 işletmeye 48.7 milyar lira tutarında kefalet verilerek yüzde 497’lik bir artışa ulaşıldı. İşletme sayısı 91 bin, toplam kefalet hacmi 61.3 milyar liraya yükseldi.”175 MİLYAR TL YÜKSELECEK

Kredi Garanti Fonu’nu (KGF) ve kredileri destekleyen tedbirler ile ilgili olarak açıklamada bulunan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın ise "Kredilerde miktarsal bazda ciddi bir artışla ilk çeyreğin tamamlanmasını bekliyoruz. Geçen yıl ilk üç ayda 120 milyar TL olan kredilerin bu yıl ilk çeyrek itibarıyla 175 milyar TL’ye yükselecek. Böylece kredilerde ilk çeyrek sonunda yıllık bazda artış yaklaşık yüzde 46’lık artışa denk geliyor" dedi.

 

 

 

Hürriyet