Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, yaptığı yazılı açıklamada, genç çiftçilere 30 bin liralık hibe desteği sağlanacak Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'na gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

Desteklerden faydalanmak için müracaatta bulunan bin 555 kişinin değerlendirme işleminin tamamlandığını ifade eden Gülbay, hibe almaya 213 genç çiftçinin hak kazandığını kaydetti.

Gülbay, hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin, 6-13 Haziran'da il ya da ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğini, yapılacak sözleşmelerden sonra projelerin faaliyete geçirilmeye başlanacağını aktardı.

Bu çiftçilere toplamda 6 milyon 390 bin lira hibe desteği verileceğine işaret eden Gülbay, geçen yıl da 205 genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığında 6 milyon 150 bin liralık hibe kullandırıldığını anımsattı.

Gülbay, bu yıl için hibe verilecek 213 projeden 120'sinin büyükbaş, 35'inin küçükbaş, 13'ünün büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tesisi ve hayvan alımı, 17'sinin arıcılık, 6'sının kanatlı yetiştiriciliği, birinin bağcılık ve kapama meyve bahçesi, 5'inin mantar üretimi, 15'inin örtü altı tesisi, birinin de tıbbi aromatik ve coğrafi işaretli ürünler alanlarında uygulanacağını bildirdi.

Gülbay, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projeleri kapsamında çiftçilere 2 bin 176 hayvan dağıtımı gerçekleştirileceğini kaydetti.