Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Manisa'nın Soma ilçesindeki madende çıkan yangın sonucu meydana gelen kazada Türkiye'nin en büyük felaketlerinden biri yaşandı.

Yüzlerce işçinin içeride olduğu sırada yaşanan facia sonrası ölen madenci sayısı 200'ü aştı. Ülke genelinde 3 gün milli yas ilan edilen kazanın ardından tüm Türkiye acıya boğulurken, bu durum madencilerin oldukça zor şartlardaki çalışma koşullarını da bir kez daha akıllara getirdi.

Yerin yüzlerce metre altında hayatını kaybedenlerin yakınlarını kazanın ardından nelerin beklediğini, işçilerin çalışırken kaç lira ücret aldığını Habertürk yazarı Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel'e sorduk. Ali Tezel, madencilerin sosyal hakları ile ilgili önemli bilgileri HABERTURK.COM'a anlattı. 


*Maden işçileri genel olarak hangi kanuna tabiler, sosyal hakları neler ve normal bir işçiden ayrılan hakları var mı?

Maden işçileri de tıpkı diğer işçiler gibi Çalışma Hukuku bakımından 4857 sayılı İş Kanunu'na, sosyal güvenlik hukuku bakımından da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na tabidirler. Ancak, yapılan iş ağır ve tehlikeli işlerden olduğundan, çalışmaları bakımından özel yönetmelikleri vardır.

*Bu tür kazalar sonucu doğan tazminat hakları nelerdir ve devlet ölenlerin yakınlarına ne gibi bir yardım yapar?

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu gereğince,

-Tedavi süresince geçici işgöremezlik ödeneği

-Tedaviden sonra malül kalınmışsa malüllük aylığı

-Sakat kalınmışsa ve yüzde 10'dan fazla ise sürekli işgöremezlik geliri

-İşverene karşı açılacak dava ile maddi ve manevi tazminat hakları vardır.

*Madencilerin yıpranma hakkı var mıdır ve çalışırken ne gibi sosyal hakları vardır?

Çalışırken maden işçileri yıpranmaya tabidir ve diğer çalışanlara göre daha erken emekli edilirler. Diğer konularda diğer işçiler gibi kıdem, ihbar ve yıllık izin hakları vardır.

*Ortalama kaç lira maaş alırlar ve kaç gün izin yaparlar?

Özel sektörde çalışan işçiler genelde aylık 1200 lira ücret alırlar. Kamu sektöründe ve sendikalı iseler bu ücret 4000 liraya kadar çıkar...

* Kazada hayatını kaybeden işçilerin ailesine ne gibi haklar doğar?

İşçiler, iş kazası sebeyle öldüğü için ailesine son 3 aylık bürüt ücret ortalamasının yüzde 70'i kadar ölüm geliri bağlanıyor. Ayrıca kişinin 900 iş günü varsa ailesine ölüm aylığı da bağlanır. Her iki ücret de ömür boyu sürer.

BU HABERİ SİTENİZE EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN