Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 HABERUTRK.COM EKONOMİ MÜDÜRÜ ORHAN PALA

Hisse senedi vadeli işlem sözleşmelerinin (single stock futures), Vadeli İşlemler Borsa'sına (VOB) devrinden sonra başlayan tartışma büyüyor. Özelleştirme sürecinde olan İMKB vadeli hisse kontratlarının kurum bünyesinde yapılmasını savunurken, VOB yıllar önce hazırlanan yönetmelikler çerçevesinde işlemleri başlatmaya hazırlanıyor. Başbakan İzmir için İstanbul’dan vazgeçti” başlıklı haberimizden sonra HABERTURK.COM’a konuşan İzmir Ticaret Borsası eski Başkanı AKP İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, “Konuyu ben Başbakan’la bizzat konuştum. İstanbul’un finans merkezi olması konusunda her türlü desteği veriyoruz. Biz VOB kurulduğundan bu yana bütün yönetim kurulu toplantılarını İstanbul’da yapıyoruz” dedi. Yakında İstanbul’da ofis açacaklarını ve bu şekilde finans merkezine destek vereceklerini ifade eden Yemişçi, İMKB ile VOB arasında önemli farkların bulunduğunu belirtti.

YAZILIMI İADE EDECEĞİZ

 “İMKB’de aracı kurumlar personel bulundurmak zorunda VOB’da böyle bir zorunluluk yok. Türkiye’nin her yerinden VOB’da işlem yapabilirsiniz. Merkezin İzmir’de olması çok da önemli değil” diyen Yemişçi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu borsanın nerede olduğunu hiç önemli yok. Çalışanların İstanbul’da olması işlemlere engel değil. Kimse kimseye rakip değil. Biz VOB’un altyapı için çalıma yaparken bilgisayar yazılımı için yurtiçi ve yurtdışından araştırma yaptık. İMKB’den yazılım desteği aldık. Bu yazılım çöpe atılmış, kullanılmıyordu. O zaman ki başkan yapılan sözleşmeyle bilgisayar yazılımının kullanım hakkını bize verdi. 1.5 milyon dolar bedel ve kar payından yüzde 10 vermek kaydıyla bu yazılımı aldık. Yazılım onların tek taraflı bir yazılım anlaşmasını bozabiliriz. 3 yıldır arayış içerindeyiz önümüzdeki dönemde yeni yazılım alacağız ve İMKB’nin yazılımını iade edeceğiz. Türkiye’nin kurumlarının birbiriyle iyi geçinmesini tavsiye ediyoruz.”
Aracı kurumların bu konudaki şikayetlerine de yanıt veren Yemişçi, “Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Başkanı Nevzat Öztangut, beni aramıyor. Sizin aracılığınızla ona sesleniyorum; beni arasın sorunlarını birlikte çözelim”dedi.

YÖNETMELİK ÖNCEDEN HAZIRLANDI

Vadeli işlemler borsası yönetmeliğinin Vadeli İşlemler Borsası (VOB), kurulmadan önce hazırlandığını belirten VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, “2005 yılında işlemler başladığında yönetmelik tüm vadeli kontratların VOB çatısı altında olmasını emrediyordu” dedi. Dönmez, “İMKB mevcut kamusal yapıdan kurtulmalı. Biz gelin bu işi başlatalım, birlikte deneyelim sonuçlarını görelim diyoruz. Ama vadeli işlemler konusu her kafadan bir ses çıkıyor” diye konuştu. Hisse senedi vadeli işlem sözleşmelerinin (single stock futures), VOB bünyesinde olmasının vadeli işlemler yönetmeliğinde açıkca belirtildiğinin altını çizen Dönmez, şöyle konuştu: “İMKB’de yönetimin değişmesiyle birlikte yeni Başkan Hüseyin Erkan, vadeli hisse kontratlarının İMKB’de işlem görmesini istendi. Ama biz mevzuata göre VOB bünyesinde olmalı. Biz de bunu Başbakan’a anlattık. Başbakan’da, ‘mevzuat neyi emrediyorsa onu yapın’ dedi.”
İMKB’nin bir sahibi olmadığını da dile getiren Dönmez, “İMKB devletin bur kurumu değil, yönetim kurulu üyeleri var. Devlet sadece bir başkan atıyor. Yönetimi üyeler belirliyor. Üyeler kim, aracı kurumlar ve bankalar, bunlar da kurumun hissedarı değil. VOB özel bir kurum ve kar amacı güdüyor. İMKB komisyonlardan yüzbinde bir komisyon alıyor, biz yüzbinde dört komisyon alıyoruz. İMKB’nin diğer gelirleri olmasa bu komisyonla ayakta kalamaz” şeklinde konuştu.
İMBK ile işbirliği konusunda ortak bir nokta bulunamamasından yakınan Çetin Ali Dönmez, VOB’da hisse kontratlarının gecikmeli olarak işlem görmesi konusunu da şöyle açıkladı: “Geçmişte kurulan gözetim sistemini SPK beğenmemiş. Biz şimdi SPK’nın kriterleri doğrultusunda bir gözetim sistemi kurduk. Gerekli altyapıyı tamamladık. Ayrıca finans merkezi projesi kapsamında İstanbul’da ofis açmayı planlıyoruz.”

orhanpala@haberturk.com


BAKMADAN GEÇME