Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Kültür turlarında ''VIP'' sistemi başladı. Bazı tur operatörleri, kalabalıktan hoşlanmayan, kendine has güzergah yaratmak isteyenlere, düzenlemeyi kendilerinin yapacağı özel tur uygulaması getirdi.

Etstur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, bu turların kişiye, aileye ve şirkete özel hazırlandığını söyledi.

Eşmeli, ''Örneğin 4-6 kişilik bir ailesiniz, grupla beraber gezmek istemiyorsunuz, daha kendinize has gezmek, sevdiğiniz yerde daha çok vakit geçirmek, sevmediğiniz yeri çabuk es geçmeyi tercih ediyorsunuz ve bir rehberin size eşlik edip o bölgeyi anlatmasını istiyorsunuz. Olabilirse, ancak sizle beraber bir-iki aile olmasını istiyorsunuz. Bu tarz misafirler için özel turlar hazırlıyoruz'' dedi.

Şu anda bu uygulamanın ''butik'' adı altında Karadeniz, Kapadokya, Van ve Mardin turlarında uygulanabildiğini ifade eden Eşmeli, bu turların en az 3 günlük olduğunu, bölgelere uçakla gidildiğini ve büyük turlarda çok uğranılamayan özel restoran ve otellere gidilip, yöresel yemeklerin tadılabildiğini anlattı.

Eşmeli, özel turlar olduğu için bu uygulamanın maliyetinin turun içeriğine ve isteğe göre değiştiğini bildirdi.

''KÜLTÜR TURLARINDA KRİZ YOK'' 

Öte yandan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bahar turları da hazırlandı.

Etstur Kültür Turları Müdürü Eşmeli, 23 Nisan tatilinde taleplerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10-15 artış gösterdiğini, 1 Mayıs'ın tatil edilmesiyle de vatandaşların tatil fırsatını iyi değerlendirdiğini ve talep gördüklerini söyledi.

Eşmeli, ''19 Mayıs'ta da hedeflerimizi aşacağımıza inanıyoruz, çünkü satışlar yine geçen yılın yine üzerinde seyrediyor. Şu an için bir sorun, kültür turlarında kriz yok. Ama turlar doldukça oteller kendi fiyatlarına yavaş yavaş zam yapmaya başlıyor. Son günlere doğru fiyat artmaya başlıyor. İlk alanlar tabi ki daha cazip fiyatlardan satın alıyorlar. O yüzden de bunu bilen misafirler şimdiden turlarla ilgilenmeye başladı. Şu an umduğumuzun üzerinde gidiyor'' diye konuştu.

Mayıs dönemindeki turlara dair önerilerde de bulunan Eşmeli, ''yıllardır 19 Mayıs denilince ilk akla gelen Kapadokya'' olduğunu kaydetti. Kültür turlarının en yüksek sezonunun Mayıs ayı olduğunu belirten Eşmeli, özellikle yürünerek gezilen bölgelerde hava sıcak veya soğuk olmadığı için bu dönemin en güzel zaman sunduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Mesela Kapadokya, Pamukkale, Safranbolu, Sinop'tan Zonguldak'a olan bölüm, Yedigöller, GAP için tam dönem. Temmuz ve Ağustosta çok sıcak oluyor çünkü. Aynı şekilde Akdeniz ve Ege bölgesi civarındaki turlarda insanlar denize de girebiliyorlar. Bu yüzden oralar da yavaş yavaş talep almaya başladı. O nedenle bizim için bu turlar, en yüksek sezon diyebiliriz.''

Turların İstanbul, Eskişehir, Kütahya, İzmir, Ankara ve Adana çıkışlı olduğunu belirten Serdar Eşmeli, fiyatların 179 TL'den başladığını ve turun içeriği ve otellerin yıldızlarına göre değiştiğini bildirdi.

19 MAYIS'TA GENÇLİK RUHU... 

Mayıs döneminin gözdesi Kapadokya... Persler'in ''Güzel Atlar Diyarı'' anlamına gelen ''Katpatuka'' adını verdiği, taşın toprakla gökyüzünün peribacalarıyla bütünleştiği, doğası ve şaraplarıyla rüya gibi ortam sunan Kapadokya, 16-19 Mayıs tarihleri arasında gidilebilecek yerlerden.

Bunun yanında, bu dönem Osmanlı sanatı ve mimarisini keşfe çıkmak isteyenlere Bursa-Mudanya, Hititler'in mirasını yerinde yaşamayı arzu edenlere Galatya-Ilgaz turu güzel fırsat sunuyor. Bu turların fiyatları 289 TL'den başlıyor. Osmanlı'dan kalma kendine has daracık sokaklarda gezip, dibek kahvesinin yanında meşhur lokumlardan yemek isteyenler için ise Safranbolu'yu kapsayan ''Bitinya'' turu göze çarpıyor.

Baharı deniz kokusunu alarak tatmak isteyenlere de Ege ve Akdeniz kıyılarında seçenekler bulunuyor. Mavi ve yeşilin eşliğindeki Misya-Bozcada turu, Osmanlı başkentlerinden Bursa'da son buluyor. Tur kapsamında Ayvalık, Cunda, Bozcada, Şeytan Sofrası, Truva, Assos da geziliyor.

Ege'nin incisi, Halikarnas Balıkçısı'nın ''Senden öncekilerde böyleydiler, akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler'' dizeleriyle betimlediği Bodrum da 19 Mayısta gezilebilecek turlar arasında. Bodrum'a turlar 229 TL civarında.

Olimpos'tan Alanya'ya kadar olan Akdeniz kıyılarını görmek için de Pamfilya turu bulunuyor. Turda Side, Aspendos, Manavgat, Alanya, Sorgun, Titreyengöl, Düden Şelalesi görülecek destinasyonlar arasında yer alıyor. Karya turunda Efes Antik Kenti, Marmaris, Datça, Kızkumu ve civarı geziliyor.

 AA