TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyonla 6 yıldır kararlılıkla ve aktif şekilde mücadele ettiklerini belirterek, enflasyonun yaz aylarında yüzde 8'in altına düşeceğini ve daha sonra kademeli inişini sürdürerek 2008'in ortaları itibarıyla yüzde 4 hedefine ulaşılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Gaziantep Genç İşadamları Derneği'nin (GAGİAD) düzenlediği, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arolat'ın yönettiği `Para Politikaları' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın bağımsızlığının fiyat istikrarının sağlanabilmesinde hayati önem taşıdığını belirtti. Yılmaz, "Temel hedef, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Merkez Bankası, politikalarını bu hedefe yönelik olarak enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde kararlıkla uygulamaktadır. Amaç bağımsızlığımız yoktur, enflasyon hedefi hükümet ile birlikte belirlenmektedir. Araç bağımsızlığı vardır, politika ve araçlarını Merkez Bankası kendisi tespit etmektedir" dedi.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE YORGUNLUK

Enflasyonla mücadelenin dinamik ve devam eden bir süreç olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Enflasyon beklentileri hedeflerin üzerinde seyretmektedir. Enflasyonun önümüzdeki dönemde kademeli düşüş eğilimini devam ettireceği öngörülmektedir. Orta vadeli yüzde 4 hedefimiz ulaşılabilir niteliktedir. Tüm politikalarımız bu hedefin gerçekleştirilmesine yönelik uygulanmaktadır. Bugün, enflasyonla mücadele açısından tarihi bir dönüm noktasında bulunmaktayız. Enflasyonla mücadelede yorgunluk oluşması, toplumca `ama' denilmeye başlanması, önceliklerin farklılaştırılması talepleri, mücadelenin gücünü zayıflatacak ve son 5 yıldaki tüm kazanımları tehlikeye atacaktır" diye konuştu.

Sıkı maliye politikasının enflasyonla mücadelenin önemli ayaklarından birisi olduğunu kaydeden Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Seçim öncesi ve sonrasında sıkı maliye politikası mutlaka devam ettirilmelidir. Mart ayındaki olumlu rakama rağmen ilk 4 ayda bir bozulma vardır. Açıklanan tasarruf tedbirleri olumludur. Gelirler politikası enflasyon hedeflerini tehlikeye atmamalıdır. Mali uyumun kalitesi gerek enflasyonla mücadele, gerekse mali disiplin alanındaki başarılarının kalıcılığı açısından son derece önemlidir. Dalgalı kur rejimi enflasyon hedeflemesi rejiminin temel dayanak noktalarından biridir. Döviz kuru içsel bir değişkendir. Kurun değeri, piyasa koşulları altında belirlenmekte, ekonomik ve siyasi tüm politika uygulamalarıyla beklentilerin sonucunu yansıtmaktadır. Türk parasının değeri amaç değil, sonuçtur. Finansal piyasalarda farklı boyutlarda dalgalanmalar her zaman olacaktır. Modern risk kültürünün benimsenmesi ve risk yönetim araçlarının kullanılması dalgalanmaların maliyetini azaltacaktır. Finansal sektörde risk yönetim ilkelerinde elde edilen ilerlemenin reel kesim tarafından da kat edilmesi, dalgalanmaların ekonomiye etkisinin azaltılması açısından çok önemlidir."

GERİ GİTME LÜKSÜMÜZ YOK

Enflasyona yüzde 10 civarında uzun süreli istikrar kazandırmanın mümkün olmadığını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türkiye ve dünya örnekleri gösteriyor ki, enflasyonunun bu seviyelerde istikrarlı olarak kalması çok zordur. Enflasyona endeksli bonolar ile nominal bonolar arasındaki faiz farkının yüksek olması ülkemizde halen enflasyon risk priminin yüksek olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bugün gelinen noktayı fiyat istikrarı olarak tanımlamak mümkün değildir. Türkiye'nin artık yüksek kronik enflasyon dönemlerine dönme lüksü yoktur. Bugüne kadar bütün toplumun özverisiyle elde edilen kazanımları kısa vadeli çıkarlara feda etmemeliyiz. Biz kararlı para politikası ile enflasyonun mutlaka aşağı gitmesini sağlamalıyız ve sağlıyoruz. Para politikasının enflasyon üzerindeki gecikmeli etkileri hissedilmeye başlamıştır. Hizmet enflasyonundaki düşüş belirginleşmiştir. Baz senaryo altındaki tahminimiz yıllık enflasyondaki düşüşün önümüzdeki aylarda devam edeceğine işaret etmektedir. Enflasyonun, yaz aylarında yüzde 8'in altına düşeceğini ve daha sonra kademeli inişini sürdürerek 2008'in ortaları itibarıyla yüzde 4 hedefine ulaşılacağını tahmin ediyoruz."