TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, finans sektörünün küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) keşfinin zor olduğunu belirterek, kamu sektörünün yüksek faizlerle borçlanmasının KOBİ’lere gün ışığı göstermediğini kaydetti.

Eskişehir’de Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) illerin gelecekteki stratejilerini belirlenmesine ve yatırım alanlarının ortaya çıkmasına yardımcı olmak amacıyla düzenlediği "İller İçin Gelecek Stratejisi" konferansı gerçekleştirildi. Türkiye’nin finans açısından karanlık günleri geride bıraktığını ifade eden Canevi, şunları söyledi: "KOBi’lerle sıcak temasa dönemine girdik. KOBİ’lerin cılız kaldığını ve gelişemediğini gördük. Her şeyi düzeltiyoruz derken bu kez de globalleşmenin kamçısı ensemizde patladı. Bilgi zamanla önem kazanmaya başladı. Çağımızda bilgi insanların ve işletmelerin en önemli sermayesi haline geldi. Bilgiye sahip olmak değil, en hızlı şekilde ulaşabilmek önem kazandı. Bilgiye erken ulaşıp derleyenler yarışa rakiplerinden bir adım önde başlıyor. Akıllı insanlar akıllarını, daha akıllı insanlar başkalarının aklını da kullanır."

SAVUNMA SANAYİİ: TEB Genel Müdürü Varol Civil de, Eskişehir’in üniversiteleriyle, savunma sanayisiyle, gelişmiş insan potansiyeliyle diğer Anadolu şehirlerinden farklı konuma sahip olduğunu belirterek, kentin TEB için önemli olduğunu kaydetti. Kent için yapılması gerekenleri tespit ettiklerini anlatan Civil, şöyle konuştu: "Bu tespitlerin üçünü banka olarak biz yapacağız. Her 3 ayda bir kentin kendisi için önemli gördüğü girişimlerin ne kadarını yaptığını takip edeceğiz. Bunu yapmamızın nedeni o ilini ileri gelenlerini bir araya getirip düşündürmektir. Kentte bir ortak akıl yaratmak istiyoruz. Bir ilde ne kadar ortak akıl olursa oradaki KOBİ’ler daha iyi yönetilir. Bu da bizim için daha az riskli müşteri demektir. Globalleşmenin ardından rekabetin artması KOBİ’lerin yenilenmesini gerektiriyor."

HÜRRİYET