Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK),Ceyhan'da kurulacak rafineri için yeni şirket kurarak EPDK'ya yeniden başvuran Petrol Ofisi'nin lisans başvurusunu onayladı.

 Alınan bilgiye göre, Kurul dün yaptığı toplantıda, Petrol Ofisi AŞ'nin Ceyhan'a 3 milyar dolar bedelle kurmayı planladığı rafineri için kurduğu Akdeniz Rafinerisi Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin rafinerici lisans talebini sonuca bağladı.

Buna göre Kurul, Petrol Ofisi'nin yüzde 99,99 oranında iştirakle 50 milyon YTL sermayeli kurduğu Akdeniz Rafinerisi A.Ş'nin lisans başvurusunu olumlu karşıladı.

EPDK, POAŞ'ın Ceyhan'da kurmayı planladığı rafineri için yaptığı hukuki değerlendirmede bir dağıtım şirketinin aynı tüzel kişi olarak, hem dağıtım faaliyeti yapmasını hem de rafinerici lisansı almasını uygun bulmamıştı ve şirketten ayrı bir rafineri şirketi kurup yeni bir başvuru yapmalarını istemişti.

Bunun üzerine de Petrol Ofisi, kurduğu Akdeniz Rafinerisi şirketi ile yeniden Kurul'a müracaat ederek, başvurusuyla ilgili fizibilitesini, yatırım planlamasını, yatırım yapılacak yerin koordinatları gibi bilgileri Kurumun bilgisine sunmuştu ve Kurul söz konusu müracaatı incelemeye almıştı.