22 Temmuz’da yapılacak olan milletvekili seçimlerine kısa süre kala, Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen vergi denetimlerine de “seçim arası” verildi. Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının her yıl mayıs ve haziran aylarında başlayan denetim turnelerinin, bu yıl, seçimler nedeniyle temmuz sonuna bırakıldığı belirlendi.

SEÇİM ÖNCESİ ERTELEME

Bu durum, hükümetin seçim öncesinde mükellefle karşı karşıya gelmek istemediği yorumlarına yol açtı. Maliye Bakanlığı’nın vergi denetimleri, hesap uzmanları, müfettişler, kontrolörler ve vergi denetmenleri tarafından yürütülüyor. Bakanlık, her yıl şubat ve mart aylarında, denetlenecek sektörlerle ilgili bir plan hazırlanıyor ve sektörler, denetim elemanlarına dağıtılıyor.

DENETMENLER TATİLDE

Denetim elemanları da mayıs ayı başından itibaren, kendilerine verilen sektörleri denetliyor. Hesap uzmanları, 15 Mayıs’ta, gelirler kontrolörleri de 15 Haziran’da, ‘turne’ olarak nitelendirilen denetim çalışmalarına start veriyor. Bu yıl ise denetim programları için 30 Temmuz 2007 tarihi belirlendi. Hesap uzmanları ve gelirler kontrolörleri, incelemelerine seçimlerden sonra başlayacak. Denetimler, ağırlıklı olarak yaz aylarında sürdürüldüğü için, denetim elemanları bu yıl bir ay eksik çalışma yapacak. Denetime çıkmak için 30 Temmuz’u bekleyen denetim elemanlarının büyük kısmı, yıllık iznini kullanıyor.

TERLEME ODASI BOŞ

Maliye Bakanlığı, önceki yıllarda vergi gelirlerini artırmak için yaz aylarında mükellefleri yoğun denetime tabi tutardı. Bu denetimlerde mükellefler, denetim elemanları arasında, “terleme odası” olarak nitelendirilen, görüşme odalarına çağrılır ve sorgulanırdı.

AKŞAM