Memur sendikalarıyla beşinci kez masaya oturan Hükümet, memurlara 120 YTL denge tazminatı ve enflasyon farkı önerdi. Devlet Bakanı Şahin, 'Memur maaşları arasındaki adaletsizlik sorununu kökten çözecek bir öneri getirdik. 2007 için zam oranı telaffuz etmedik ama edeceğiz' açıklamasını yaptı.
     

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, memur sendikaları konfederasyonlarına, "Eşit işe eşit ücret" prensibi çerçevesinde, değişik kurumlarda çalışan aynı statüdeki memurlar arasındaki ortalama 360 YTL’lik farkın 3 yılda ödenmesini önerdiklerini bildirdi.
     

Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasındaki toplu görüşmelerin 5. turu sona erdi. Başbakanlık Merkez Binası’ndaki görüşme, yaklaşık 1.5 saat sürdü.
     

Başbakan Yardımcısı Şahin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "eşit işe eşit ücret" prensibini hayata geçirmek için konfederasyonlara öneride bulunduklarını söyledi.
     

Değişik kurumlarda çalışan aynı statüdeki memurlar arasındaki ortalama 450 YTL’lik maaş farkının kapatılması için geçen yıl bazı memurlara 90
     

YTL denge tazminatı ödediklerini anımsatan Şahin, kalan 360 YTL’lik farkın 3 yılda ödenmesi konusunda konfederasyonlara öneride bulunduklarını bildirdi.
     

Şahin, oransal bir zam teklifinde bulunmadıklarını ifade etti.
 Taraflar, toplu görüşmelerin 6. turunun, 29 Ağustos Çarşamba günü saat 10.00’da yapılmasını kararlaştırdı.
      

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun öncelikle mali ve sosyal hükümlerini düzenleyen bölümünde "ciddi, köklü, reform" sayılabilecek adımlar atılmasını gerektiğini söyledi.
     

Şahin, toplu görüşmelerin 5. turunun ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ile birlikte açıklamalarda bulundu.
     

Şahin, konfederasyonların 2008 yılına ilişkin mali ve sosyal haklarla ilgili taleplerini yazılı olarak kendilerine ilettiklerini, Kamu İşveren Kurulu olarak 2 bakanın da katılımıyla cuma günü bu teklifleri değerlendirmek için bir araya gelerek bir çalışma yaptıklarını söyledi.
     

Şahin, cumartesi günü de Kamu İşveren Kurulunda yer alan müsteşarlar ve ilgili üst düzey yöneticilerle bir değerlendirme daha yaptıklarını kaydetti. Toplantıda vardıkları sonuç hakkında bilgi veren Şahin, şunları kaydetti:
    

"Gerek bizim Kamu İşveren Kurulu olarak, gerekse konfederasyon başkanı arkadaşlarımız ve sendika başkanı arkadaşlarımız hep bir şeyin üzerinde duruyoruz, o da şudur: Kamu kurumlarında çalışan personelimizin çok önemli bir bölümünün en önemli şikayeti maaş artışlarından ziyade değişik kurumlarda çalışan aynı statüdeki personel arasındaki maaş ve ücret farkı. Gerek kurumsal bazda gerek unvan bazında çok ciddi nispetsizlikler, adaletsizlikler var. Onun için hem biz hem konfederasyonlarımız bir şey söylüyoruz: ’Eşit işe eşit ücret’ Nitekim konfederasyon başkanı, sendika başkanı arkadaşlarımız bunun altını çizdiler. Acaba bunu gerçekleştirebilir miyiz? Benim cuma ve cumartesi günü yapmış olduğum toplantıda oradaki bakan ve bürokrat arkadaşlarıma söylediğim budur. Sonunda şöyle bir kanaate vardık. Bu konuda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun öncelikle mali ve sosyal hükümlerini düzenleyen bölümünde ciddi, köklü, reform sayılabilecek adımlar atmalıyız. Ve çok kısa sürede daha önce üzerinde çalıştığımız, bir taslak haline getirdiğimiz o düzenlemeleri yasalaştırmalıyız. O düzenlemeler yapıldığı takdirde maaş unsurları çok sade hale gelecek."
      
"MAAŞ SİSTEMİ ÇOK KARMAŞIK"

Kamuda çok karmaşık bir maaş sistemi olduğuna işaret eden Şahin, memurun maaşını hesap ederken birçok unsurun bir araya getirildiğini, kiminde 10, kiminde 15, kiminde 20 unsurun kullanıldığını bildirdi. Bunu 3’e
indirmeyi planladıklarını kaydeden Şahin, bu 3 unsurun "temel görev aylığı", "hizmet farkı ek ödemesi", "performans ödemesi" ile diğer sosyal haklar olarak planladıklarını anlattı. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Peki bunu yürürlüğe koyduğunuz takdirde yeni girenler için belki adaleti sağlayabilirsiniz ama mevcut 2 milyona yakın personel arasındaki farklılığı nasıl ortadan kaldıracaksınız? İşte bunu sağlamak üzere 2005 yılında birlikte bir adım atmıştık ’denge tazminatı’ diye. 40 40 80 YTL’lik bir artış getirmiştik ama bu sorunu çözmeye yetmedi. Maliye’deki bürokrat arkadaşlarıma sordum ’Ek ödemesi olan personelimizin almış olduğu ek ödemenin ortalaması nedir?’ diye. Dediler ki 450 YTL. Ama biz 1 milyon 400 bin memurumuza 90 YTL verdik. Bu aradaki farkı siz bir çırpıda ödeyebilir misiniz, bu dengeyi sağlayabilmek için? Dediler ki ’hayır.’ O halde yapmamız gereken şudur: Bunları sağlayacak yasal düzenlemeyi mümkünse bu yıl hemen Meclis’ten geçirip 2008’de yürürlüğe koymak. Peki aradaki bu 360 YTL’yi bir çırpıda ödeyemeyeceğimize göre, bunu nasıl ödeyeceğiz? Dediler ki ’bunu 3 yıllık dönem içerisinde öder ve bu farkı kapatırız’. 2008, 2009 ve 2010’un başı." Konfederasyonlara bu sorunu reformist ve kökten çözecek bir adım atmak için öneride bulunduğunu bildiren Şahin, kendilerinin prensip olarak bu öneriye sıcak bakabileceklerini aktardıklarını dile getirdi. Şahin, konfederasyon başkanlarının bu konuyu yönetimlerinde görüşme ihtiyacı duyduklarını ve öğleden sonra böyle bir çalışma yapacaklarını, daha sonra kendilerine döneceklerini bildirdiklerini anlattı.

Şahin, "Şimdi her yıl bir araya geldiğimizde konuştuğumuz tartıştığımız, bizim de gerçekten ’bu sorunu çözmeli’ dediğimiz konuyu kökten çözmeye çalışıyoruz. Gerçekten aynı okulu bitirmiş, aynı zamanda işe başlamış ama farklı kurumlarda çalışan insanlar niye birbirlerinden farklı ücret alsınlar? Birinde 1500 alıyorsa, diğerinde 1000 alıyor.
     

Asıl huzursuzluk burada çıkıyor. Aslında memurlarımızın yıldan yıla kendilerine yapacağımız artıştan ziyade bu adaletsizliği giderme beklentisi var. Şimdi böyle bir zemin oluştuğunu görüyorum. Bu zemini en iyi şekilde değerlendirme kararlılığı içerisindeyiz" diye konuştu.
     

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, konfederasyonların ayrıca bir mutabakata varılması halinde mutabakat metninde yer almasını istedikleri konuları tekrar gözden geçireceklerini ve 29 Ağustos Çarşamba günü bunları daha detaylı ve netice alıcı şekilde görüşmek üzere bir araya gelmeye karar verdiklerini bildirdi.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.