Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

SEÇKİN ÜREY/HT EKONOMİ

İsrail’le 9 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara Krizi’nin ardından bu ülkeden “Türk ürünlerinin boykot edileceği” haberleri gelmişti. Bazı market zincirleri de ellerindeki stokların tükenmesinin ardından yeni Türk gıda ürünü tedarik etmeyeceklerini açıkladı.

YAHUDİLERİN "HELAL" SERTİFİKASI
İsrail’de Yahudi dini gereği gıda ürünlerinin helal anlamına gelen “koşer” kurallarına uygun olması gerekiyor. Koşer ihracatı için de Türkiye’deki üretim tesislerine teftişe İsrail’den hahamlar geliyor. Haham denetimi ardından koşer sertifikası verdikten sonra ürünler İsrail’e gönderiliyor. İsrail’den Türkiye’ye koşer sertifikası için haham
gönderilmediği gıda ihracatçıları arasında konuşuluyor. İsrail’e gönderilecek parti mallar koşer sertifikası alamadığı için de bu ülkedeki satış şansını neredeyse kaybediyor.

"BU DOLAYLI BOYKOT"
Sorun yaşayan şirketlerden biri de şekerleme üreticisi Hleks Gıda. Walt Disney lisanslı ürünler de üreten Hleks, bu ülkeye 500 bin dolarlık ihracat yapıyor. İsrail’e ihracatlarının toplamın yüzde 5’i olduğu için kritik önem taşımadığını anlatan Hleks Genel Müdürü Ali Yeni, “Temmuz ayında bir parti gönderecektik. Bunun için 4
Temmuz’da İsrail’den haham gelecek ve koşer denetimi yapacaktı. Ancak müşterimiz hahamın gönderilmeyeceğini söyledi. İsrail, hahamların Türkiye’ye gitmesini istemiyormuş. Bu dolaylı boykot” diye konuştu.

BAKMADAN GEÇME