Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda tartışmalara neden olan Kamu Taşıtları Kanunu’nda değişiklik yapılacağını açıkladı. MHP Giresun Milletvekilli Murat Özkan’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Bakan Şimşek, uygulamada yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak Kamu Taşıtları Kanunu Tasarısı Taslağı hazırlanıp ilgili kurum ve kuruluşların bilgisine sunulduğu bilgisini verdi. Bakan Mehmet Şimşek, hazırlanan taslakla, idarenin görev ve hizmetleri için gerekli olan taşıtların edinilmesi, kullanılması ve elden çıkarılmasında ekonomik olup olmadığı, verimliliği ve şeffaflığı kapsayan üç kriterin esas alınacağını söyledi. Tasarıyla getirilen yeniliklerden bazıları şöyle:

YABANCIYA YEŞİL IŞIK: Rekabetin sağlanması amacıyla yabancı menşeli taşıt yasağı kaldırılacak. Bunun yerine silindir hacmi sınırlaması getirilecek.

SALTANATA SON: Görevlerinin önem ve özellikleri, sorumlulukları ve temsil nitelikleri dikkate alınarak makamlarına taşıt verilecekler yeniden belirlenecek. Makam aracı verileceklerin sayısında ciddi oranda kısıtlamaya gidilecek.

SERVİSE KATKI PAYI: Personel servislerinden yararlananlardan katılım bedeli alınacak.

HAPİS YERİNE PARA: Uygulama imkânı olmayan hapis cezaları kaldırılacak ve bunun yerine para cezası uygulaması getirilecek.

GAZETE HABERTURK - DÜZGÜN KARADAŞ

BAKMADAN GEÇME