Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

'CRH 380' model yeni nesil yüksek hızlı tren, Şanghay-Hangzhou arasındaki 202 kilometrelik mesafeyi 40 dakikada tamamladı. Zaman'ın haberine göre, bin 200 kişi taşıma kapasitesi olan trende sürüşe katılan gazeteciler, "Karadayken sanki uçuyormuşuz gibi bir duyguya kapıldık. Okun yaydan fırlatılması gibi bir yolculuk yaptık." diye konuştu.

Demiryolları yetkililerine göre Çin, tamamlanan 7 bin 55 kilometrelik trenyolu yatırımı ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Kırılan yeni hız rekoru da ülkelerinin demiryollarında dünyada en önde olduğunu bir kez daha kanıtladı. Yeni nesil yüksek hızlı tren sayesinde Çin, dünyanın en eksiksiz raylı sistem teknolojisine sahip oldu.

Çin, 24 Haziran 2008 tarihinde CRH 3 model 'Uyum' treni ile Pekin-Tianjin hattında saatte 394,3 kilometre hıza ulaşarak dünya rekorunu kırmıştı. Dünyanın en hızlı treninin biletleri birinci sınıf 172 TL (780 Yuan),ikinci sınıf ise yaklaşık 108 TL'den (490 Yuan) satılmıştı. 'En hızlı tren' unvanı daha önce 277 km ile Fransa'ya aitti. Japon trenleri ise 243 km hız yapıyor. Çin, 2012'ye kadar 200 milyar dolar yatırımla 42 hızlı tren hattı daha yapacak.

BAKMADAN GEÇME