Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul'da 30 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere toplu taşıma ücretlerine yüzde 10 oranında zam yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, toplu taşıma ücretlerinde yeni bir ayarlamaya gidildiği ifade edilerek, "Buna göre İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, toplu ulaşım hizmetlerinin sürdürülebilir olmasını sağlamak için hizmet bedelinin vatandaşlarımıza olabildiğince az yansıtılması anlayışı içinde çalışma yapma zaruriyeti doğru" denildi.

İETT'nin en son tarife düzenlemesini 1 Haziran 2009 tarihinde yaptığı ifade edilerek "Aradan geçen yaklaşık 17 aylık süre içerisinde hizmete esas teşkil eden girdi fiyatlarında (akaryakıtta yüzde 25, işçilikte yüzde 12) önemli oranlarda artış kaydedildi. Dolayısıyla kurumsal gelir-gider dengesini sağlayabilmek amacıyla yaklaşık yüzde 10'luk bir tarife artışı hasıl oldu. Yeni tarifenin artış oranı söz konusu dönemde gerçekleşen enflasyon oranı da dikkate alınarak hesap edildi" açıklaması yapıldı.

Avcılar-Söğütlüçeşme arasında hizmet veren metrobüs hattında, işletmesine başlamadan önce planlanan, ancak teknolojik altyapı yetersizliğinden uygulanamayan kademeli ücretlendirme sistemine de 30 Ekim tarihinden itibaren geçileceği bildirildi.

Planlamaya göre ilk üç durak için tam 1,35 TL, indirimli öğrenci 0,80 TL, diğer indirimli 0,90 TL, üç duraktan sonra tam 1,95 TL, indirimli öğrenci 0,95 TL, diğer indirimli 1,10 TL olarak ayarlandı. Aylık mavi akbillerde ise ilk üç durak için bir biniş, üç durak sonrası için 2 biniş düşülecek.
Metrobüsü kullanmadan bu güzergahta seyahat edenlerin Boğaz geçişinde iki bilet olmak üzere toplam üç bilet karşılığı yolculuk yaptıkları da hatırlatılarak, açıklamada şöyle denildi;

"Bunun karşılığı, tam yolculuklarda 4.95 TL, aktarma avantajı ile 4.15 TL, indirimli yolculuklarda ise 2.85 TL aktarma avantajı kullanıldığında ise 2.25 TL'dir. Metrobüs uygulamasındaki yeni ücret sistemi ile Avcılar-Söğütlüçeşme arasında seyahat eden tam Akbil kullanan 1.95 TL, öğrenci indirimli Akbil kullanan yolcular ise 0.95 TL ve diğer indirimli Akbil kullanan yolcular ise 1.10 TL ödeyecekler.Metrobüsle seyahat eden yolcularımız, metrobüsten sonra başka bir ulaşım otoritesinin aracını kullandıkları takdirde aktarma ücreti ödeyerek seyahat edebileceklerdir."
Açıklamada, yolcuların ekonomik avantajlarının tam biletli yolcular için yüzde 60, indirimli biletli yolcular için ise yüzde 53 olduğu kaydedildi. Aktarmalar göz önüne alınarak hesaplandığında ise yolcu avantajının, tam biletli yolcularda yüzde 51, indirimli biletli yolcularda ise yüzde 57 olduğu ifade edilerek, "Özellikle Avcılar-Mecidiyeköy arası seyahat eden yolcularımız için metrobüs sistemine paralel olarak çalışan 78 M (Avcılar Metrobüs Durağı - Mecidiyeköy) ve 120 M (Mecidiyeköy-Söğütlüçeşme-Kadıköy) numaralı hatlarımız ile yolcularımıza alternatif ulaşım imkanı sunulmakta ve yoğunluğuna göre araç sayısı arttırılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

YENİ UYGULAMA 30 EKİM CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK

Belediyeden yapılan açıklamada, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararıyla İETT ve Özel Halk Otobüsleri ile raylı ve deniz ulaşım sistemlerinde uygulanacak ücret tarifesinin yeniden düzenlendiği ifade edildi. 30 Ekim 2010 Cumartesi tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni ücret tarifesi ise şöyle:

A- İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Tünel, Nostaljik Tramvay, İDO Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Motorları ve Raylı Sistemlerde:

ELEKTRONİK BİLET (AKBİL-ELEKTRONİK KART)
Tam : 1,65 TL
İndirimli
- Öğrenci : 0,95 TL
- Diğer : 1,10 TL

MAVİ KART (AYLIK)
Tam : 120 TL
İndirimli
- Öğrenci : 60,00 TL
- Diğer : 70,00 TL

ELEKTRONİK BİLET İLE AKTARMA
Tam : 0,85 TL
İndirimli
-Öğrenci : 0,35 TL
- Diğer : 0,45 TL
B- İDO Şehir Hatları Vapurları ve Raylı Sistemlerde:
Jeton : 1,75 TL

1. ADALAR ŞEHİR HATLARI:
Akbil : 2,75 TL
İndirimli Akbil : 1,90 TL
Jeton : 3,50 TL

2. DENİZ OTOBÜSLERİ:
BOSTANCI-KABATAŞ, BOSTANCI-BAKIRKÖY
Akbil : 4,40 TL
İndirimli Akbil : 2,92 TL
Jeton : 6,50 TL

KABATAŞ-ADALAR
Akbil : 6,00 TL
İndirimli Akbil : 2,92 TL
Jeton : 6,50 TL

BOSTANCI-ADALAR
Akbil : 3,60 TL
İndirimli Akbil : 3,05 TL
Jeton : 4,50 TL

C- İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Tünel, Nostaljik Tramvay, İDO Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Motorları ve Raylı Sistemlerde

SINIRLI KULLANIMLIK ELEKTRONİK BİLET
- Tek geçişlik bilet : 2,50 TL
- İki geçişlik bilet : 5,00 TL
- Beş geçişlik bilet : 12,00 TL
- On geçişlik bilet : 23,00 TL

İHA

BAKMADAN GEÇME