Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Lider cep telefonu (GSM) operatörü Turkcell, yoğun rekabetin yaşandığı 2007'yi rekorla kapattı. 1 milyar 759 milyon YTL ile kârını ikiye katlayan şirketin net geliri 8 milyar 187 milyon yeni lira oldu.

14. yılını kutlayan Turkcell'in Türkiye'deki abone sayısı 31 Aralık 2007 itibarıyla 35,4 milyona ulaştı. Böylece Turkcell, Avrupa'nın en büyük 3 operatöründen biri haline geldi. Müşterilere sunulan en uygun tarifelerin tercih edilmelerinde önemli bir etken olduğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, yeni dönemle birlikte özellikle aboneler tarafında oluşan 'en pahalı' algısını silmeye odaklandıklarını söyledi.

Fiyatların düşmesi yönünde çalışmalar yapacaklarını aktaran Ciliv, hem ses hem de internet tarafındaki ücretlerin yüksekliğinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, 3.Nesil ile birlikte paket fiyat alternatifleriyle müşteri karşısına çıkacaklarını dile getirdi. 2007 yılı ve dördüncü çeyrek bilanço rakamları için basın toplantısı düzenleyen Ciliv, Ekim-Aralık 2007 döneminde gelirlerin yüzde 50 artışla 1,8 milyar dolara, net kârın ise yüzde 39 artışla 403,2 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Hissedarlara geçen yıl 412 milyon dolar nakit temettü (kâr payı) dağıtan firma, 2008'de temettü miktarını 546 milyon dolara çıkardı. Çetin rekabete rağmen büyümeye devam ettiklerini, senelerdir ektiklerini 2007'de biçtiklerini dile getiren Ciliv, elektriğin, yolun olmadığı yerlere helikopterlerle ulaşarak baz istasyonu kurduklarını anlattı. Önümüzdeki beş yıllık süreçte sektörde ciddi bir büyüme beklediklerine dikkat çeken Ciliv, yeni dünyaya hazırlanmak için bazı çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Bu yönde şirket, 3G'nin de ötesinde 3,5G olarak tanımlanan yeni bir teknolojiye odaklandı. 3G'nin içinde yer alan ve HSPA olarak tanımlanan teknoloji, geniş bant internet imkanı sağlıyor. Cep telefonu üzerinde yapılan işlemler artarken, fiyatların da düşmesini sağlıyor. Ciliv, "Fiyatlar daha da aşağı çekilecek." dedi. Geçen yıl 400 milyon dolar olan yatırım miktarını 2008'de 850 milyon dolara çıkaracaklarını vurgulayan Ciliv, 12 bin olan çalışan sayısına ise en az 300'ü yeni mühendis olmak üzere 2 bin yeni çalışan ekleyeceklerini söyledi. Ekonomi Servisi

RAKAMLARLA TURKCELL

Toplam gelirler 8,187 milyar YTL

Net kâr 1,759 milyar YTL

Abone sayısı 35,4 milyon

Zaman