UKRAYNA FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

YUNANİSTAN DOSYASI İÇİN TIKLAYIN

LİBYA DOSYASI İÇİN TIKLAYIN

KAZAKİSTAN DOSYASI İÇİN TIKLAYIN

Ukrayna’yı son yıllarda Turuncu Devrimi, Rusya ile yaşadığı doğalgaz sorunları ve Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki başarısı ile hatırlıyoruz. Ancak Ukrayna, bugün 50 milyon nüfusu ile büyük ve el değmemiş bir pazar olarak karşımız çıkıyor. Özellikle 2000–2005 yılları arasındaki hızlı ekonomik büyümesi, Ukrayna’yı sadece geçiş ekonomileri arasında değil, Avrupa ülkeleri arasında da öne çıkardı. Kalifiye ve ucuz işgücüne sahip olmasının yanında bilim ve teknoloji konularında da Ukrayna, oldukça ileri gitmeyi başarmış bir ülke. Ukrayna şimdi ise kendisi için tarihi bir fırsata odaklanmış durumda. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Polonya ile ortaklaşa düzenleyecek olan ülke, bu organizasyon için 25 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Ukrayna yetkililerine göre bu pastadan pay almanın tam zamanı. Ülkenin bu kapsamda birçok 5 yıldızlı otele, yeni otoyollara, restoranlara ve alışveriş merkezlerine ihtiyacı var. 


GİDEN GERİ DÖNMÜYOR

Ukrayna'da dikkat çeken başka bir nokta ise Türk girişimcilerin çokluğu. 150'den fazla Türk işadamı Ukrayna'da yaşıyor. Hatta kendilerine ait bir işadamı dernekleri de var. Türk öğrenci istatistikleri de oldukça ilginç. 10 bini geçen Türk öğrenciler, verilere göre okulu bitirdiklerinde de Ukrayna'dan dönmüyorlar. Bir çoğu kendi işini kurup girişimci olurken, bir çoğu da burada iş bulup evleniyor. Edindiğimiz bilgiye göre, bugün Ukrayna'da öğrenci olarak gidip kendi işini kurmayı başaran 50'den fazla Türk bulunuyor

 

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER GELİŞİYOR

Türkiye ilişkileri de son yıllarda katlanarak artıyor. Türkiye’nin Ukrayna’ya ihracatı 1.5 milyar doları bulurken, Ukrayna’dan Türkiye’ye ithalat 3 milyar dolar seviyelerinde seyrediyor. Sanayi bakımından da Ukrayna ön plana çıkmayı başarmış bir ülke. Çelik, kömür, makine, takım-tezgah, boru ve silah sanayinde Avrupa’da önemli bir yere sahipler. Özellikle silah sanayinde; Tank, zırhlı araç, füze, radar, piyade silahları satışından önemli gelirler elde ediyorlar. Türkiye’ye uçakla sadece 1.5 saatlik mesafede olan Ukrayna, jeopolitik bakımdan Türkiye’ye çok benziyor. Çok sayıda değişik komşusu var. Kuzeyde Beyaz Rusya, kuzeydoğu ve doğuda büyük komşusu Rusya, güneybatıda Moldova ve Romanya, batıda Macaristan, Slovakya, Polonya bu önemli ülkeyi çevreliyor.

 ZENGİN YER ALTI KAYNAKLARI VAR

Ukrayna, çok zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip. Bu kaynaklar arasında 47 milyar ton ile kömür ilk sırayı alırken, 28 milyar ton ile demir cevheri, 1.5 milyar ton ile kireç ve kireçtaşı diğer önemli kaynaklar arasında yer alıyor.

 

BAVUL TİCARETİ CAZİBESİNİ KAYBEDİYOR

İki ülke arasında bir dönem önemli ticaret hacmine ulaşan bavul ticareti ise eski cazibesini hızla yitiriyor. Özellikle hükümet bu konuda yaptığı yasal değişikliklerle bu ticareti asgariye indirmeye çalışıyor.

 

DOĞRUDAN 22 MİLYAR DOLAR YABANCI SERMAYE ÇEKTİ

Ukrayna’ya yapılan doğrudan yabancı yatırımları da rekor kırıyor. 2007 yılında 22 milyar doları yabancı yatırımcı çeken Ukrayna, bu konuda birçok teşvik politikası da izliyor.  Yabancıların yatırım yaptıkları sektörler arasında ise metalurji, finans, araç ve araç yan sanayi ticareti ve imalatı, inşaat, gıda, finans, ticari kiralama, emlak hizmetleri ön sırada yer alıyor.  Türkiye’nin Ukrayna’daki doğrudan yatırımları ise 200 milyon dolar civarında seyrediyor.

YÜZDE 5 BÜYEYECEK 

Uluslararası ekonomik araştırma kuruluşlarınca Ukrayna ekonomisinin bu yıl yüzde 5 büyüyeceği enflasyon oranının ise yıllık yüzde 10 olacağı tahmin ediliyor. Artan doğalgaz fiyatları ve ülkenin ana ihraç ürünü olan demir-çelik fiyatlarının uluslararası piyasalardaki dalgalı seyri nedeniyle cari açığın artmaya devam edeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor. 

 

TÜRK FİRMALARI MÜTEAHHİTLİKTE ÖNDE

Ukrayna'daki Türk firmalarının tamamına yakınını küçük ölçekli firmalar oluşturuyor. Bu yatırımlar arasında ağırlıklı olarak, gıda ve içecek, temizlik malzemeleri, hazır giyim, orman ürünleri, maden ve metal, inşaat ve inşaat malzemeleri göze çarpıyor. Ukranya’da dikkat çeken Türk yatırımlarının başında ise Efes Pilsen Bira Grubu’nun Ukrayna’nın Odesa şehrine yaptığı yatırım var Turkcell, Digital Cellular Communication ile ortaklık kurarak Ukrayna’nın üçüncü büyük GSM yatırımına girişti. Aygaz, Ukraynalı Chem Oil ile Ukraine LLC'yi kurdu ve LPG ihraç terminali işletmeciliğine başladı. Rusya menşei LPG'yi Türkiye'ye ihraç eden şirketin adı Illychevsk Gas Transshipping Terminal olarak değiştirildi. Ukrayna’nın üçüncü büyük operatörü Aastelit'in kule taşeronu olarak faaliyete baslayan Mega Design, bugün çelik konstruksiyon imalatında önemli bir yere sahip. Bünyesinde ise 35'i Türk olmak üzere 250 kişi çalıştırıyor. Bunun dışında Evyap, Beta Temizlik, Ata Gıda gibi firmaların yatırımları da önemli yer teşkil ediyor. Ukrayna’da da bir çok ülkede olduğu gibi müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye epey mesafe kat etmiş durumda. 2007’de Türk firmalarının Ukrayna’da üstlendikleri müteahhitlik hizmetlerinin toplam tutarı bir milyar doları geçiyor. Devam eden işler arasında, konut, iş merkezi, otel, köprü ve yol inşaatları yer alıyor

 

 Ukrayna’da Türk firmaları tarafından üstlenilen belli başlı işler ise şunlar,

Doğuş Grubu: 5 yıldızlı otel inşaatı,

Yüksel İnşaat: ticaret merkezi,

Teknotes İnşaat: konut ve ticaret merkezi inşaatı

Erbek İnşaat: Yalta/Kırım dinlenme evi ve otel inşaatı  

ENKA: Donetsk şehrinde stadyum inşaatı

Özar Akyapı: Konut

DP Gür İnşaat: konut

 

UKRAYNA TİCARET MÜŞAVİRİ HER KONUDA YARDIMCI OLUYOR

Ukrayna’nın Türkiye Ticaret Müşaviri Alper Toközlü’ye göre, ülke Türkiye'ye olan coğrafi yakınlığı ve 50 milyonluk bir pazar teşkil etmesi nedeni ile oldukça önemli bir pazar. İki ülke arasındaki ticaret istenilen düzeye henüz gelmedi diyen Toközlü, Ukrayna pazarına ilişkin bize şu bilgileri verdi; “Yetişmiş insan gücü ve hammadde kaynaklarının zenginliği düşünüldüğünde iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve Türkiye'nin Ukrayna'daki yatırımlarının istenilen seviyede olduğu düşünülemez. Firmalarımızın sadece dış ticaret yoluyla ticari ilişkilerini sürdürmesi yerine ekonomik ilişkilere de ağırlık vererek Ukrayna’da yatırıma yönelmeleri, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum”

MEVZUATLARI KARIŞIK 

Ukrayna ile ticaret düşünen girişimcilerin mutlaka uğraması gereken adres ise Senexpo Uluslarası Fuarcılık A.Ş. Sadece iki ülke arasındaki ticareti geliştirmeyi hedefleyen ayrı bir şirketi ile burada faaliyet gösteren şirket, Her yıl Ukrayna’da bir çok fuar düzenliyor. Senexpo Satış Pazarlama Koordinatörü Mustafa Karaman Ukrayna’daki şirketin girişimcilere her konuda yardımcı olduğunu söylüyor. Ukrayna’nın yabancı yatırımlara ihtiyaç duyduğunu anlatan Karaman şu bilgileri veriyor; “Tarıma dayalı sanayi, imalat sanayi, elektronik sanayi, metalurji ve haberleşme sektörlerinde önemli fırsatlar var. Türk girişimciler ile Ukrayna’daki firmalar arasında işbirliği sağlamayı hedefliyoruz. Bu ülkede dikkat edilmesi gereken prosedürler var ve oldukça karışık. Eski Sovyet döneminin ayrıntıcı yapısı hala çok hakim. Bu konuda girişimciler bazen büyük zorluklar yaşıyor. Hatta tüm parasını kaybedenler oluyor” 

 

FIRSATLAR

Tarım arazilerinin uzun vadeli kiralanması yoluyla özellikle mısır veya ayçiçeği gibi ürünlerin yetiştirilmesi ve ihraç edilmesi mümkün

 

Tarımla ilgili diğer alanlarda da modernizasyon ve yeniden yapılandırma faaliyetleri konusunda yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyuluyor.

 

Ukrayna, makine imalatı ve bilimsel araştırma konusunda ciddi bir potansiyele sahiptir. Know-how konusunda iş birlikleri gerçekleşebilir

 

Ukrayna firmaları çoğunlukla küçük miktarlarda mal talep ediyor. Bu kapsamda yerel toptancılar ya da perakendeciler ile ortaklık pratik bir yöntem olabilir

Şehir merkezlerinde market zincirleri veya alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artıyor.

Bu alanda karlı yatırımlar arasında yer alıyor

Ukrayna’da birbirine ardına Türk bankaları faaliyete geçiyor. Finans alanında Türkiye önemli bir ivme kazanmış durumda. Finansal ortaklıklar da karlı görünüyor.

 Mevcut Türk lokantalarına yoğun bir ilgi var. Bu alana yatırım kazandırabilir

 Türk tesktil markalarının birçoğu Ukrayna’da yakından biliniyor ve Türk malının kaliteli bir imajı var. Giyinmeye düşkün Ukrayna halkı da düşünüldüğünde bu alanda yatırım cazip olacaktır.

 Isıtma sistemlerinde birçok Türk firması pazarda yerini alabilmek için yoğun çaba içinde. Ukrayna televizyonlarında dahi Ufo gibi Türk firmalarının reklâmlarını görmek mümkün. Bu alanda da pazar oldukça cazip

 

İnşaat ve inşaat malzemeleri, kimya, tekstil, elektrik ve elektronik, kauçuk gibi alanlar işbirliği yapılabilecek sanayi dalları

 BUNLARA DİKKAT

Marketlerde poşetler ücret karşılığı satılıyor

 Ev kiraları çok yüksek bir oda daireler 600 ile 800 dolar arasında

 Yiyecek ve içecek gayet ucuz

 Halkın büyük bir bölümü İngilizce bilse de konuşmaktan hoşlanmıyorlar.

 Metroları savaşlarda sığınak olarak kullanıldığı için basık ve çok derinde yer alıyor

 Yazın 20 derecelerde seyreden sıcaklık kışın eksi 40’lara ulaşabiliyor.

 Rüşvet her alanda karşınıza çıkabilir

 Irkçı gruplar sıkça gösteri yapıyor ve bazen yabancılara ciddi saldırılar olabiliyor

 Taksiciler ile mutlaka pazarlık yapılması gerekiyor.

 Kadınların tamamı şık giyiniyor ve markalı ürünleri tercih ediyor

 Uzun vadede kalmayı ya da öğrenci olarak gitmeyi planlayanlardan AIDS testi isteniyor

 Hizmet sektörünün neredeyse tamamında self servis uygulaması var

 Kiev ile İstanbul arasında saat farkı yoktur

 Geniş caddeleri nedeni kalabalık ve karmaşa ortamı yok

 

 

 

Başkent          :           KİEV (Nüfusu 2,6 Milyon)

Yüzölçümü       :           603.700 km²

Nüfus            :             48.998.500 ( Ekim 2001)

Konuşulan dil   :           Ukraynaca, Rusça, Tatarca

Din      :                     %85'i Ortodoks Hıristiyan, %10'u Grek-Katolik, %3'ü Protestan , %1,3'ü Yahudi ve %0,7'si Müslüman'dır(tatarlar).

Etnik Grup Yapısı        :   %73'ü Ukraynalı, %22'si Rus, %5'i ise Belarus, Yahudi, Kırım Tatarları, Kazan Tatarı, Moldovalı, Polonyalı, Macar, Romen, Rum, Alman, Bulgar ve Ermeni'dir.

Eğitim   :                      Okur-yazar oranı %99’dur.

Para Birimi       :           Hryvnia 1 USD=5,05 HRN)

Sınır komşuları :           Beyaz Rusya, Rusya Federasyonu, Polonya, Slovak Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Moldova

Büyük şehirleri :           Kiev (2.6 milyon), Harkov (1.5 milyon), Dnipropetrovsk (1.1 milyon), Donetsk (1 milyon), Odesa (1 milyon), Zaporojje (871 bin) ve Liviv (797 bin)dir.

 TELEFON NUMARALARI 

ULUSLARARASI TÜRK UKRAYNA İŞADAMLARI DERNEĞİ

Saksaganskogo Sk. No 112a, Offıce 4 Kiev Ukraine

Tel./Fax. 0038-044/ 234 30 26

e-mail: info@tuid.org.ua

www.tuid.org.ua

 

UKRAYNA EKONOMİ BAKANLIĞI

12/2, M. Hrushevskoho Str., Kiev, 01008, Ukraine

Tel. 0038-044/ 293 93 94   226 23 15

Faks. 0038-044/ 226 31 81

email: moe@me.gov.ua

web: www.me.gov.ua

 

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

1, Myhaylivska Sq., Kiev, 01018, Ukraine

Tel. 0038-044/ 226 33 79

Faks. 0038-044/ 226 31 69

e-mail: zsmfa@mfa.gov.ua

web: www.mfa.gov.ua

 

UKRAYNA TARIM POLİTİKASI BAKANLIĞI

24, Hreschatyk Str., Kiev, 01001, Ukraine

Tel. 0038-044/ 226 34 66

Faks. 0038-044/ 229 85 45

web: www.minagro.kiev.ua

 

UKRAYNA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

7/9, Schorsa Str., Kiev, 03150, Ukraine

Tel. 0038-044/ 226 22 04, 269 01 31

Faks. 0038-044/ 268 10 41, 168 22 02

web: www.mintrans.kiev.ua

 

UKRAYNA MALİYE BAKANLIĞI

12/2, Hrushevskoho Str., Kiev, 010008, Ukraine

Tel. 0038-044/ 293 53 63

Faks. 0038-044/ 293 82 43

web: www.minfin.gov.ua

 

UKRAYNA SANAYİ POLİTİKASI BAKANLIĞI

3, Surykova Str., Kiev, 03035, Ukraine

Tel. 0038-044/ 246 32 20

Faks. 0038-044/ 246 32 14

web: www.industry.gov.ua

 

metincan@haberturk.com

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
300