Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başkan Kocaoğlu'nu ziyaret eden Genel Müdür Xu Zongxiang, "Yerel bir ortakla fabrika kurmak ve bütün Türkiye'ye üretim yapmak istiyoruz. Yatırım olarak İzmir'i en uygun şehir olarak görüyorum, çünkü ilişkilerimiz çok iyi. Türkiye'de başka şehirlerle böyle ilişkilerimiz yok." diye konuştu.

Geçen gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle açılan İzmir'in yeni metro istasyonlarında kullanılan trenleri üreten Çinli CSR firması yetkilileri, açılış için geldikleri İzmir'de, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da ziyaret etti. CSR Genel Müdürü Xu Zongxiang ve beraberinde firma yetkililerinden oluşan heyet, İzmir'de bulundukları süre içerisinde BMC fabrikasını ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ettiklerini, İzmir'deki üretim seviyesinden oldukça etkilendiklerini dile getirdi. İzmir'i turistik bir şehir olarak bildiklerini ancak gelişmiş sanayisini görünce oldukça şaşırdıklarını belirten Zongxiang, özellikle Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin limana yakınlığı ve potansiyeliyle geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi.

Heyetin yeni metro istasyonlarının açılış törenine katılmalarından büyük mutluluk duyduğunu kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir'in Çinli yatırımcılar için çok cazip bir şehir olduğunu ve gelişim açısından büyük potansiyeli bulunduğunu söyledi: "Kentin yerel yönetimi olarak, İzmir'e yatırım planlayan Çinli girişimcilere tüm içtenliğimizle kucak açmaya hazırız. İzmir limanı, ulaşımı ve arsa fiyatları açısından en uygun kent. Eğer fabrikanızı burada kurarsanız, yerli üretim olduğu için eliniz güçlenir ve sizin için fiyat avantajı olur." Başkan Kocaoğlu, İzmir'de planladıkları tramvay projesi için de firma yetkilileriyle fikir alışverişinde bulundu.

CSR Genel Müdürü Xu Zongxiang, konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na bir de sürpriz yaptı. Kocaoğlu'nun, İzmir için üretilen yeni metro vagonlarını görmek için 2011 yılında gittiği Çin ziyareti sırasında çekilen fotoğrafları içeren bir albüm hediye etti. Albümdeki resimleri tek tek inceleyen ve çok beğenen Başkan Kocaoğlu, teşekkür etti ve günün anısına Zongxiang'a, İzmir'in simgelerinden tarihî Asansör'ün maketini hediye etti.

CHA

BAKMADAN GEÇME