İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI HER PAZARTESİ HABERTURK.COM'DA

Düğün salonundan, sigarayı bıraktırma merkezine, tatlıcıdan kadınlara özgü spor merkezine kadar 36 firma büyümek için ortak arıyor. Ancak bu markalar ile ortaklık için; Önce detaylı bir girişimcilik testinden geçmeniz, ardından da 5 bölümden oluşan engelleri aşmanız gerekiyor.

Sektörün yetkilileri uyarıyor: ‘Bazıları franchise almayı mucize formül görüyor, franchise alınca çalışmalarına gerek kalmayacak sanıyor. Oysa franchise size sadece işin kolay yolunu gösterir, siz çalışırsanız kazanırsınız.’

İşte bu ve benzeri sorunları aşmak için 36 marka artık riskleri en aza indiren anahtar teslimi franchise yönetimini terci ediyor. Bu sistemde girişimciler ÖSS benzeri bir sınavdan dahi geçiyor. 5 ayrı aşamanın sonucunda da ortaklık için karara varılıyor

 

ÇOK KAZANDIRAN İŞ FIRSATLARI İÇİN TIKLAYIN

 İDEAL İŞLETME KONSEPTİ OLUŞTURULUYOR

 Sistemin Kurucusu Franchise & More danışmanlık firmasının sahibi Osman Bilge, Franchise alanlara ve verenlere dünyada pek de benzeri olmayan sistem sayesinde girişimciler doğru işlerin yöneldiğini belirtiyor. Bilge, uyguladıkları beş aşamalı yöntemin de kendilerine özgü olduğunu vurguluyor. Birinci aşamada danışman gözüyle birkaç gün inceleyip, işin mümkün olup olmadığına bakılıyor. İkinci aşamada girişimci gözüyle birkaç hafta inceleniyor, nasıl yapılırsa kazandıracağını tartıp, işin stratejisi çıkarılıyor. Genelde başarılı bir işletme franchise vermek istediğinde birçok şeyin değişmesi, sistemin büyümeye uyarlanması gerekiyor. Üçüncü aşamada araştırmacı yaklaşımıyla ideal işletme konseptini çıkartıyorlar.

 DÖRDÜNCÜ AŞAMADA SİSTEM KURULUYOR

 Birkaç ay sürebilen bu aşamada logonun, ürünlerin, dekorasyonun değişmesi, tedarik ve lojistik sisteminin yeniden kurulmasına sık rastlanıyor. Birkaç ay süren dördüncü aşamada uzman gözüyle franchise sistemini kuruyor, işletmede ve merkezde kullanılacak tüm prosedürleri, el kitaplarını, anlaşmaları yazıyor, eğitimi ve denetim sistemini kuruyor, franchise pazarlama planını çıkarıyorlar. Franchise sistemini kurdukları markalar arasında Arçelik, Algida, Çilek, D&R, Mudurnu, Pimapen, Smile gibi üreticilerin kurduğu zincirlerin yanı sıra, Cine City, Casita, Dial, Kebapçı İskender, Sampi, Uçan Balon gibi perakendecilikten gelen zincirler de var. Beşinci aşamada iş başladıktan sonra da uzmanlık gerektiren franchise satışı, yer temini, eğitim, denetim, tanıtım, ajans, hukuk, proje, inşaat gibi birçok hizmeti taşeron olarak veriyorlar. Kural, işi müşteriden daha iyi, daha hızlı veya daha ucuz yapabiliyor olmak.

 ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

 F&M’nin şu anda en yoğun çalıştığı alan ise franchise satışı. İstanbul’da ve Anadolu’daki tüm temsilciler franchise almak isteyen herkese ücretsiz danışmanlık sunuyor. Sanal ortamda Messenger ile veya F&M ofislerinde verilen ücretsiz danışmanlıkta marka telaffuz etmiyorlar, ancak franchise almak için gelenlere 30’dan fazla markayı pazarlıyorlar. Bu markaların yarıdan fazlası sadece F&M temsilcileri tarafından pazarlanıyor. F&M franchise satışına başlamadan önce franchise alandan yana net bir tavır sergiliyor. “Vicdanen arada kalmamak için netleşmek zorundaydık” diyen Bilge, markasını pazarlaması için tamamen F&M’ye güvenenlerin sayısının hızla arttığını belirtiyor.

 GİRİŞİMCİLİK TESTİ KULLANILIYOR

F&M temsilcileri, franchise alanın seçiminde deneyimlerinin yanı sıra F&M tarafından geliştirilen özgün bir “girişimcilik testi” kullanıyor, sonuçları yorumlayarak ne önereceklerine karar veriyorlar. Testin mantığı, davranışları belirleyen genetik faktörlerin ve dış faktörlerin ayrıştırılmasına dayanıyor. İnsanların iş yaşamında başarılı olmalarını, üstünlük kurmalarını ve bağımsız çalışmalarını sağlayan genetik özellikleri, yani “iç faktörleri” var. Bunlar ayrı ayrı sorgulanıyor ve puanlanıyor. Başarılı faktörü düşük, ama bağımsızlık faktörü yüksek bir girişimci, eksiğini kapatmak için franchise almak istiyorsa “sakın kendi işini yapma” deniliyor. Başarı faktörü orta, üstünlük ve bağımsızlık faktörü yüksekse, güçlü destek veren “sağlam” franchise markalarından birini seçmesi öneriliyor. Başarı faktörü yüksek, üstünlük ve bağımsızlık faktörü düşükse, kendi işini yapmaya teşvik ediliyor. Tüm faktörleri yüksek olana ise “Çok başarılısın, sana franchise verip işimizi öğretemeyiz” deniyor. İç faktörlerin dışında bir de dış faktörler var. Girişimcinin çok parası, iyi yeri, hazır işi, iş getiren çevresi, iş bilgisi gibi özelliklerinin olması da önemli, ama kararlar dış faktörlere değil, iç faktörlere bakılarak veriliyor. F&M’nin sloganı, “paran varsa bankaya, yerin varsa kiraya ver, girişimciysen F&M ye gel.”

F&M franchise pazarlarken ücretini franchise verenden alıyor, franchise alan fazladan bir ücret ödemiyor. Franchise Coaching alan girişimciler içinse önce kendilerine uygun iş tanımlanıyor, franchise için F&M tarafından önerilen markalar dışında tüm markalar arasından seçim yapılıyor, markayı, yeri, anlaşmayı inceleme, pazarlık vb. birlikte yapılıyor. Bu hizmetin bedeli ise her görüşmede 100 YTL ödenmek üzere toplam 1500 YTL.

 Franchise alma konusunda verdikleri eğitimlerin de 4 derslik paketleri 100 YTL. Bilge, yılların deneyimini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için bu yolu bulduklarını, fiyatı herkes alabilsin diye düşük koyduklarını, girişimcinin yaşamını ve mal varlığını bağlayacağı işini seçerken çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

 KUZULAR VE KURTLAR YARIŞIYOR

 F&M franchise almak isteyenleri üç kategoriye ayırıyor. Her şeyi bilen, markaya ve akıla para vermeyen “kurtlar”, işine sarılıp çalışan, her şeyini ortaya koyan “kuzular”, hevesle koşan ama ağır işe gelemeyen “kuşlar”. Aslında sadece kuzulara franchise verilmeli, ama bunların oranı tüm başvurular arasında onda biri geçmiyor. İşini kuşlara bırakanlar batıyor, kurtlara veren kaptırıyor. Aslında tüm dünyada franchise sisteminin başarı sırrı, bu seçimin doğru yapılması. Yeni gelişen, işi bilmeyen, paraya ihtiyacı olan zincirler her isteyene franchise veriyor, sonuçta büyük ölçüde başarısız

 FRANCHİSE DE BUNLARA DİKKAT

 Size uygun mu: Franchise almadan önce araştırılması gereken, öncelikle işin size uygun olup olmadığıdır. İnsan içine çıkmaya korkan biri, yoğun kişisel satış gerektiren franchise almamalı.

 Yatırım yerini iyi seçin: İşin usulüne uygun olarak sayımlar, ölçümler, değerlendirmeler yapılmalı. Esasen yer seçimi de başlı başına bir uzmanlık alanı.

 Franchise veren firmayı iyi araştırın: Broşürlerde cazip laflar yer alsa bile, mevcut işletmecilerle konuşulmalı, başarı dereceleri ve firmanın geçmiş uygulamaları öğrenilmeli. Franchise anlaşması genelde sert maddeler içerse ve pazarlık konusu edilmese bile, özel durumlarda bazı tavizler alınabiliyor. Firmanın genel tutumu anlaşılmalı, tehlikeli olabilecek maddeler ayıklanmalı veya alınan risk tam anlaşılmalı.

 

 ANAHTAR TESLİMİ ÇALIŞAN 36 MARKA

 1-7-24  Facility Management       Türkiye Profesyonel temizlik ve bina yönetimi

 2-AKKUFIT  Almanya          Doldurulabilen pillerin yenilenmesi

 3-B-FIT  Türkiye            Kadınlar tarafından işletilen, kadınlara  özgü spor merkezi

 4-BİLAKİS        Türkiye            Makarna fast food

 5-BROASTER / MISS CRISPY

 6-Amerika           Kentucky usulü kızarmış tavuk

 7-BUN DESIGN            Türkiye            Tasarım ürünleri

  8-CASADRONAlmanya            Sigara dumanını yok eden hava temizleme cihazı

  9-CASITA          Türkiye            Mantı cafe restoran

  10 -CUPPA           Türkiye            Meyve suyu cafe

  11- DİAL   Türkiye            Yerinde susuz araç yıkama sistemi

  12 - EL TORITO    Amerika           Meksika restoranı

  13- ELMA ARMUT          Türkiye            Meyve suyu

 15- EXPO CHANNEL     Türkiye            Televizyon program ve reklamları satışı

 16-FESTIVA        Türkiye            Alkollü eğlence mekanı

 17 - FRANCHISE & MORE         Türkiye            Franchise danışmanlığı ve satışı

 18- GÖNÜL          Türkiye            Düğün salonu

 19 -KEBAPÇI İSKENDER          Türkiye            Döner esaslı restoran ve fast food (Yavuz İskenderoğlu)

 20 -KÖPÜKLÜ KAHVE  Türkiye            Cafe

 21- KUMRUCUM            Türkiye            Kumru

 22- MERU Türkiye            Döner

 23- MEZZET         Türkiye            Meze evi

 24-MOTTA          Türkiye            Pastane cafe

 25 - MYLLA          Türkiye            Katlı mağaza

 26- NINA MORGAN       Türkiye            Takı mağaza ve corner

 27 - LAVAZZA      İtalya    Cafe

 28- PERLA Türkiye           Çay ve kahve  evi

 29 - PİZZA MAX   Türkiye            Pizza

 30 -SAMPİ            Türkiye            Pide

 31- SARIŞEKERİM          Türkiye            Mısır, Marshmellow, Çikolata çeşmesi standı

 32 - SBM İtalya      Sigara bırakma merkezi

 33- SUPERFLY    Türkiye            Genç giyim

 34 -TADIM PİZZA           Türkiye            Pizza

 35- UÇAN BALON          Türkiye            Uygun fiyata tam hizmet veren çocuk evi

 36 - ZEST   Türkiye            Kuru temizleme muadili ıslak temizleme sistemi

 

metincan@haberturk.com

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
300