Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tasarıyla, toplu iş sözleşmesinin kapsamına girecek iş yerinde çalışan işçilerin yarıdan fazlasının, işletmede ise yüzde 40'ının kendi üyesi bulunması halinde toplu iş sözleşmesi yapabilecek.

2 BİN ŞARTI KALKTI
Tasarının, ''Toplu İş Sözleşmesi Yapılması'' başlıkla maddesi, AK Parti'nin kabul edilen değişiklik önergesiyle yeniden düzenlendi.
Sendikanın toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olması için belirlenen şartlar arasındaki ''2 bin üyesinin bulunması'' şartı, tasarıdan çıkarıldı. ''Kurulu bulunduğu iş kolunda çalışan işçilerin en az yüzde 1'inin üyesi bulunması'' şartı ise ''yüzde 3'' olarak değiştirildi. İş kolu barajı mevcut yasada yüzde 10 olarak uygulanıyordu.

51 SENDİKANIN YETKİSİNİ DEVAM ETTİRİYORUZ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş kolu barajının şu anda yüzde 10 olduğunu ama tasarıda bunun yüzde 3 olarak öngörüldüğünü ifade etti. Çelik, şunları söyledi:

''Yüzde 10'a 'iyi' diyorsanız, sendikaları ikna edin. Biz baraj olmasın diye gayret ediyoruz. Şu anda 2009 yılında 51 yetkili sendika var. O sendikaların yetkisini devam ettiriyoruz. Yüzde 3 barajı, yüzde 1 ve yüzde 2 şeklinde kademelendirilecek.

Sendikalar 'yüzde sıfır' teklifinde bulunuyorlar, iş verenler yüzde 5 talebinde bulunuyor. Ama diyaloğun neticesinde geldiğimiz nokta önemlidir. Yüzde sıfır da var, yüzde 1 de var, yüzde 3 de var. Bu dengeyi ancak bulabildik. Yüzde 10'dan yüz bin kere daha iyi bir düzenlemedir.''

AA

BAKMADAN GEÇME