Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Olcay AYDİLEK / HABERTÜRK

Dolandırıcılar, üst düzey bürokratlara kurban çengeli attı. Dolandırıcıların, bazı illerin işadamlarından ve varlıklı kesimlerinden, üst düzey bürokratların adını ve selamını ileterek, ‘hayır' amaçlı garip-gurebaya dağıtılmak üzere her biri ortalama 5 bin TL olan 3-4 büyükbaş hayvan istediği ortaya çıktı.

Dolandırıcılar, bu işin tamamen 'hayır' amaçlı olarak yapıldığını, kesilecek hayvanların etlerinin ihtiyaç sahibi garip-gurebaya ve yoksul kesimlere dağıtılacağını belirtiyor. Dolandırıcılar, foyalarının ortaya çıkması durumunda polis tarafından yakalanmamak için yalnızca bir kez kullanıp atılan (ön ödemeli hatlar tercih ediliyor) cep telefonu kullanıyor.

VALİLİKLER ALARMA GEÇİRİLDİ
Ankara'da bazı üst düzey bürokratlar, adları kullanılarak yapılan kurban tuzağı üzerine alarma geçti. Bürokratlar, illerindeki valilerle temasa geçti ve dolandırıcıların yakalanması için gerekenin yapılmasını istedi. Valiliklerin ve kolluk güçlerinin, bu uyarılar üzerine bazı illerde operasyon hazırlığı başlattığı öğrenildi.

‘GARİP-GUREBA’YA DEĞİL CEBE İNİYOR
Dolandırıcılar, büyükbaş hayvanları yoksullara ya da garip-gurebaya dağıtmıyor. Hayvanları, ya doğrudan doğruya canlı olarak satıyor ya da kesip etini paraya dönüştürüyor.

BAKMADAN GEÇME