Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Bir süredir yanan ve yakılan otomobil görüntüleri yine gündeme oturmaya başladı. Tabii zararı ödeyen yine sigorta şirketleri. Ancak poliçenize dikkat edin yanan otomobilinizin üzerine bir bardak soğuk su içebilirsiniz. Çünkü sigorta uzmanları bazı acentelerin müşterilerine ucuz sigorta poliçesi satmak için sık karşılaşılabilir bir risk olmayan terör maddesini poliçeden çıkardığını ifade ediyor. Tam ismi ile “Grev, Lokavt, Kargaşalık, Halk Hareketleri ve Terör” teminatı tüm kasko sigortası şirketlerinin poliçelerinde muafiyetsiz ve otomatik olarak veriliyor. Ancak sigortalı kendisi isterse poliçe kapsamından çıkartabilir. Fakat acentelerine güvenen ve poliçelerini okumayan birçok insanın bu teminatı almadığı ifade ediliyor. Bu nedenle öncelikle poliçelerin iyi okunması gerekiyor.

BİBER GAZI ZARARI KAPSAM DIŞI

Eğer poliçenizde bu madde yoksa işiniz zor değil. Çünkü terör teminatı poliçe düzenlenirken alınmasa dahi ek ile teminata ilave edilebiliyor. Üstelik 5-10 lira gibi ucuz bir ek prim ödeyerek aracınızın yakılması ve terör olaylarında meydana gelebilecek diğer risklere karşı da sigortalanmış olabilirsiniz. Terör ve halk hareketleri ile bunları önlemek için devlet tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar kasko sigortası poliçelerinde teminat kapsamına alınıyor. Bununla birlikte devletin yaptığı müdahaleler sonucu meydana gelen biyolojik veya kimyasal kirlenme, bulaşma veya zehirlenmeler nedeniyle oluşacak bütün zararlar kapsam dışında. Yani eğer emniyet güçlerinin kullandığı biber gazı nedeniyle aracınızda bir zarar meydana gelirse sigorta bu zararı ödemiyor.

DİYARBAKIR'DA SİGORTALI ARAÇ SAYISI AZALMADI

Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, Türkiye’de sigortalı araç sayısının yüzde 82.5’ten yüzde 80.3’e gerilediğini söyledi. Bunun yaklaşık 556 bin aracın daha sigortasız olarak yollarda dolaşmaya başladığı anlamına geliyor. Buna neden olan ise ağustostan sonra ortalama yüzde 80 artan sigorta primleri. Peki acaba fiyat farkının yanı sıra son günlerde Güneydoğu’da meydana gelen olayların etkisi de sigortasız araç sayısını artırmış mıdır? Öyle ya bölgede operasyonlar nedeniyle rutin işler pek de yapılamaz hale geldiği için sigorta şirketleri de bu bölgede poliçe kesmekte zorlanabilir. Ancak rakamlar bunu söylemiyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi verilerine göre Ekim 2015 döneminde Diyarbakır ilinde trafik branşında sigortasızlık oranı yüzde 18.39 olarak görülüyor. Aralık 2014 döneminde bu oranın yüzde 18.57 olduğu dikkate alındığında terör riskinin sigortasızlık oranına etkisinin olmadığı sonucuna varılabilir.