Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Volkswagen’in emisyon manipülasyonuyla ilgili davaya bakan San Francisco Federal Mahkemesi’ne sunulan belgelere göre, şirket, tamir masrafları, tazminatlar ve çevreye yönelik fonlar için yaklaşık 15 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Rekor seviyedeki meblağının yaklaşık 10,3 milyar dolarının, emisyon skandalına neden olan yazılımın bulunduğu 482 bin aracın sahiplerine yapılacağı bildirildi.

VW, araç sahiplerine otomobillerini skandal ortaya çıkmadan önceki fiyattan geri satma veya ücretsiz tamir ettirme seçeneklerinin yanı sıra arabanın yaşına göre 5 ila 10 bin dolar arasında tazminat ödeyecek.

VW ayrıca, çevrenin iyileştirilmesi için 2,7 milyar dolar ve “sıfır emisyon teknolojisi” için 2 milyar dolar finansman sağlamaya razı oldu.

Toplamda 15 milyar dolara ulaşan emisyon skandalı faturasının ABD’li otoritelere ödenecek cezaları veya uzlaşma bedellerini ise içermiyor.

Uzmanlar, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), ABD Adalet Bakanlığı ve Kalifornia Çevre Koruma Ajansı'na yapılacak ödemelerin yaklaşık 3,5 milyar doları bulabileceğini belirtiyor.

SKANDALIN GEÇMİŞİ

Geçen yılın eylül ayında ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), VW'nin emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine VW, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracında emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul etmiş ve o dönemki İcra Kurulu Başkanı (CEO) Martin Winterkorn istifa ederken 10 üst düzey yöneticinin de işine son verilmişti.

VW, emisyon skandalı nedeniyle oluşabilecek zararlar ve tazminat masrafları için geçen sene 6,5 milyar avro (7,3 milyar dolar) ayırdığını duyurmuştu.

Bununla birlikte, EPA ve Kalifornia Çevre Koruma Ajansı, VW'den geçen yılın kasım ayında hatalı araçların geri çağrılmasına yönelik resmi plan talep etmişti.

Volkswagen'in emisyon skandalı faturası 15 milyar dolara yükseldi

İlgili davaya Bakan San Francisco Federal Mahkemesi, verilen sürede uzlaşma sağlanamayan VW ve Amerikalı otoritelere en son 28 Haziran kadar süre tanımıştı.

AA