Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubu’na bağlı Volkswagen ve Audi’nin koltuk arkalığındaki hatalı bağlantı nedeniyle, Tiguan ve A4'ün güncel modellerini tamir için atölyelere çağırdığı öne sürüldü.

Alman Bild gazetesinde yer alan haberde, "Volkswagen ve Audi, koltuk arkalığındaki bir arızalı bağlantı nedeniyle, Tiguan ve A4'ün güncel modellerini atölyelere çağırıyor." ifadesini yer verildi.

Haberde, aracın arkadan darbe alması durumunda, söz konusu arızanın yaralanma riskini artırabileceği aktarıldı.

Arızanın 2016 yılında üretilen VW Tiguan ve Audi A4 model araçları kapsadığı belirtilen haberde, etkilenecek araç sayısının ise henüz bilinmediği ve bu sayının yönetilebilir olduğu vurgulandı.

Haberde, anlaşmalı tamirhanelerde Tiguan'ın "72F9" ve A4’ün de "72G1" kodlu kampanya kapsamında kontrol edilebileceği ve gerekmesi durumunda hatalı koltukların değiştirilebileceği bildirildi.

Konuyla ilgili ise VW’den henüz açıklama yapılmadı.

Fiat-Chrysler CEO’su Sergio Marchionne Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) iddialarını kesin bir dille reddederek, “Bizi emisyon değerlerini hileyle daha düşük gösteren Alman markasına benzetenler yasadışı bir şeyler tüttürmüş olmalılar” dedi.

Marchionne, “Aylardır Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) ile iletişim halindeyiz. Araçlarımızın emisyon değerlerini bu kuruma net olarak bildirdik. Suçlamaları ancak saçmalık olarak tanımlayabilirim” diye konuştu.

İddialara ilişkin öfkesini gizlemeyen Marchionne, grubun motoru tam olarak koruyacak bir yazılım üzerine çalışmaya devam ettiğini, bu çalışmanın tamamlanmasıyla EPA’nın endişelerinin de giderileceğini söyleyerek, bu konunun ABD’de el değiştirecek olan başkanlıkla ilgili olmadığını umduğunu söyledi.

ABD ÇEVRE AJANSI FIAT’I DA SUÇLADI

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) yaptığı açıklama ile Fiat Chrysler Automobiles (FCA) grubuna ait bazı araçlarda emisyon ölçümlerinin hileli olduğunu duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) önceki gün yaptığı bir açıklama ile Fiat Chrysler Automobiles (FCA) grubuna ait bazı araçlarda emisyon ölçümlerinin hileli olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada 2014, 2015 ve 2016 model yıllarına ait Jeep Grand Cherokee ve Dodge Ram 1500 modellerinin 3.0 litre dizel motorlu versiyonlarına yerleştirilen bir yazılımın emisyon ölçümlerinde hileye yol açtığı belirtildi. ABD’de satılan araçlarda tespit edildiği iddia edilen hileli yazılım, Fiat Chrysler’e ait 104 bin otomobili kapsıyor. EPA, yapılan testlerde Fiat Chrysler’ın dizel araçlarına emisyonu yükselten gizli yazılım yüklediğinin tespit edildiğini ve Fiat Chrysler’in bu yazılım ile kanunları ihlal ettiğini bildirdi. Açıklamada, Fiat Chrysler’in araçlarındaki gizli yazılımın daha önce benzer nedenle suçlu bulunan Volkswagen’in yaptığı gibi emisyon manipülasyonu yapıp yapmadığının ise halen araştırıldığı bilgisine yer verildi. Fiat Chrysler’in de kural ihlalleri nedeniyle birtakım ihlalerle karşı karşıya kalabileceği vurgulanan açıklamanın ardından, şirketin Milano borsasında işlem gören hisseleri yüzde 16 ve New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 13 civarında değer kaybetti.

İddialara ilişkin İtalyan medyasına konuşan Sergio Marchionne, öfkesini gizlemedi. Yeni bir yazılım üzerine çalıştıklarını belirten Marchionne sonucun EPA’yı da memnun edeceğini söyledi.

GAZETE HABERTÜRK

ABD'de başkanlığa seçilen Donald Trump, Alman otomobil üretici şirketleri ABD  pazarına gönderdikleri otomobillere yüzde 35 gümrük vergisi  uygulamakla tehdit ederken, bu plan hem Berlin'in tepkisine hem  de üretici firmaların hisselerinde düşüşe neden oldu.

Almanya'nın Bild gazetesinde bugün yayınlanan bir röportajda, Trump Alman otomobil üreticileri BMW , Daimler ve Volkswagen'in ABD topraklarında daha çok araç üretememelerini eleştirdi. Trump, Almancaya çevrilen açıklamalarında, "Eğer dünyanın başka yerlerinde otomobil üretmek istiyorsanız o zaman size bol şans diliyorum. ABD için de otomobil üretebilirsiniz, fakat ABD'ye gelen her araç için yüzde 35 vergi ödeyeceksiniz" dedi.

Trump, "BMW'ye Meksika'da bir fabrika üretebileceklerini ve ürettikleri bu otomobilleri ABD'ye yüzde 35 vergi olmadan
satabileceklerini düşünüyorlarsa bunu unutabileceklerini söylerim" dedi.

BMW hisseleri TSİ 1455'te yüzde 2.2 değer kaybederken, Volkswagen ve Daimler hisseleri de aynı saatlerde en az yüzde 2
aşağıda seyretti. Her üç Alman otomobil üreticisi de Meksika'da büyük yatırımlar gerçekleştirirken, aynı zamanda ABD'de de imalar gerçekleştirdiklerine dikkatleri çektiler.