Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Skoda Türkiye Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, ÖTV'deki artış nedeniyle KDV oranıyla beraber anahtar teslim fiyatlarına yüzde 3.5 artış olduğunu, ancak bunun henüz tüketiciye yansımadığını bildirdi.

Kadirbeyoğlu, Yenişehir Fuar Merkezinde düzenlenen Mersin Auto Show Fuarı'ndaki stantlarını ziyaretinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün son 2 yıldır Türkiye'de hep tarihi zirveler yaptığını söyledi.

Sektörde her geçen gün yeni rekorlar kırıldığını ifade eden Kadirbeyoğlu, şunları söyledi:
"Sadece geçen yıl 600 bin adet binek otomobil teslimatı gerçekleştirildi. Geçmiş son 10 yılın ortalamasına göre, Türkiye'de satılan binek otomobil sayısı 350 bin civarında. Özellikle 2008 krizinden sonra rakamlar her geçen yıl istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu yıl yine 550-600 bin adet civarında binek otomobil teslimatı bekliyorduk. Fakat otomobil satışlarının bu kadar yüksek oranda gerçekleşmesi, ekonomide bazı dengeleri ister istemez etkileyebiliyor ve özellikle dış ticaret açığını olumsuz olarak etkiliyor. Hükümet de doğal olarak bunun sonucunda ÖTV'de yüzde 3 oranında artış yaptı. Yüzde 37'den yüzde 40'a çıkardı. KDV oranıyla beraber anahtar teslim fiyatlarına yüzde 3,5 artış oldu. Ama henüz bu fark tüketicilere yansımadı. Çünkü şu anda sektör özellikle eylül ayında olduğu gibi ve ekim ayı boyunca da ÖTV artışından kaynaklanan artışı kendisi karşılıyor."

Bu artışın fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Kadirbeyoğlu,"Otomotivde planlamalar ve siparişler çok önceden veriliyor. Siparişlerimizi eritmek durumdayız. Bunun için de ÖTV'den kaynaklanan fiyat farkını tüketiciye çok fazla yansıtmadan, stoklar normal düzeyine yaklaşıncaya kadar gitmek zorundayız. Ama daha sonrası için ÖTV'nin fiyatlara yansıması kaçınılmaz duruma gelir" diye konuştu.

ÖTV indirimleriyle ilgili bir beklentilerinin olup olmadığı yönündeki soruyu da Kadirbeyoğlu, şöyle yanıtladı:

"Böyle bir beklenti yok açıkçası. Baktığımız zaman, otomobile vergi anlamında yapılan destekler, hep kriz yıllarında olmuştur. Özellikle hurda araç teşvikleri gibi çalışmalar hep kriz dönemlerinde, sektörü hareketli tutabilmek için yapılan ataklardır. Ama şu anda otomotiv sektörü, son yıllarda zirve yaptı. Bu süreçte teşvik beklemek çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Birazcık kendi yağımızda kavrulacağız."