Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Türkiye ve Endonezya'nın paylaştıkları tüm benzerliklere rağmen, kredibilite açısından zıt yönlere ilerlemekte olduklarını, bunun temel nedeninin de politika eğilimleri ve dış politika farklılıkları olduğunu bildirdi. 

S&P, Türkiye ve Endonezya'yı karşılaştırdığı raporunda, "Her iki ülke de küresel likidite ve yatırımcı güvenindeki kırılganlıklara karşı kırılgan, ancak Türkiye'nin yüksek dış borçluluğu ve büyük finansman ihtiyaçları gelişmekte olan ekonomilerden gelişmiş olanlara doğru sermaye akışı değişimlerinin hızlanmasına karşı daha hassas olmasını yol açıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Endonezya için yabancı para cinsinden kredi notlarının BB+ olduğunu belirten S&P, ancak Türkiye için görünümü 2014 yılı başlarında 'durağan'dan 'negatif'e, Endonezya için ise Mayıs 2015'te 'durağan'dan 'pozitif'e revize ettiklerini hatırlattı.

S&P, Endonezya'nın büyük gelişmekte olan piyasalar arasında 'pozitif' görünüme sahip 2 ülkeden biri olduğunu da vurguladı.