Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Rahim AK / HABERTÜRK

Hükümet bir yandan yeni bir Varlık Barışı Yasası’nı çıkarıp Türkler’in yurtdışındaki paralarını ülkeye getirmeye çalışırken diğer yandan barışmak istemeyenlere aba altından sopa göstermeye hazırlanıyor.

İsviçre ile yapılan anlaşma ile artık bu ülkedeki mevduat sahiplerinin kim olduğunu görebilen hükümet vergi cennetlerinden yapılan işlemlere yüzde 30 vergi koymak üzere çalışma yürütüyor. Buna göre off shore hesapları ile önce çıkan ülkelerde çocuğunu okutan, o ülkede kalan, otel ve yiyecek parası ödeyen, kredi alan, mevduat yapan herkes bu işlemlerinden dolayı yüzde 30’luk yeni bir vergi yükü ile karşı karşıya kalacak.

Vergi cennetleriyle yapılan her türlü ticarette yüzde 30 vergi getiren düzenleme aslında 2006 yılında çıkarılan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Yasası ile getirilmişti. Ancak Kurumlar Vergisi Kanunu 2006 yılı başında yürürlüğe girmiş olmasına rağmen hangi ülkenin vergi cenneti olduğuna dair Bakanlar Kurulu kararnamesi bugüne kadar çıkarılmadığı için kanun yürürlüğe bir türlü giremiyor.

KARARNAME HAZIR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ülkelerle bilgi değişimi konusunda yazışmaların son aşamaya geldiği ve Bakanlar Kurulu kararının çok yakında çıkarılacağını açıklamıştı.

Vergi.com.tr adlı internet sitesine göre kararname Varlık Barışı ile koordineli olarak çıkarılacak. Böylece barışmak istemeyenler cezalandırılırken diğer yandan Varlık Barışı’nda da başarı sağlanacak.

‘Barış sadece yurtdışındaki paraya olacak’
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni bir Varlık Barışı ile ilgili çalışma yaptıklarını doğrularken, bu kez yapının biraz farklı olacağını dile getirdi. Bakan Şimşek, “Henüz detaylandırmadığımız için daha fazla bir bilgi vermek doğru olmaz.

Ama kapsamı itibarıyla daha önce yapılandan farklı olabilir. Sadece ve sadece yurtdışı kaynaklarına yönelik olabilir” dedi. Varlık Barışı’nda yaklaşık 130 milyar dolar gibi bir meblağın son zamanlarda telaffuz edildiğine ilişkin soruya Şimşek, "Bu aşamada rakam telaffuz etmek, detaylar hakkında bilgi vermek için erken” yanıtını verdi. ‘Başbakan talimat verdi’ Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni Vergi Barışı için talimatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldiğini söyledi.

Şimşek, “Maliye Bakanlığı olarak çalışmalarımızı tamamladıktan sonra raporu Başbakanımıza arz edeceğiz” diye konuştu.

‘Varlık Barışı yasası 1-2 ay içinde çıkar’
Vergi Barışı haberini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Haftası etkinlikleri için bulunduğu ABD'den veren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yasanın 1-2 ay içinde çıkabileceğini söyledi.

Türkiye'ye giriş yapacak sermaye konusunda bir rakam vermenin çok zor olduğuna işaret eden Babacan, "Bu konuda istekli olanlar var. Beyanname verenler olmuştu geçen sene fakat beyanname verdiği halde sonradan cayıp birikimini getirmeyenler de oldu. Biz kararlarımızı veririz, yasal düzenlememizi yaparız. Kapıları açarız. Artık o kapılardan ne zaman, ne kadar para girer Türkiye'ye, onu da hep beraber görürüz. 1-2 ay içinde bu yasanın çıkabileceğini düşünüyorum ama çok kesin bir şey söylemek şu an için zor” dedi.