Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Yerli çip üretilecek - Teknoloji Haberleri

    Ahmet KIVANÇ/HT GAZETE

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze’de Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve şirketleriyle ortak kurulacak çip fabrikasında 2018 yılından itibaren üretime başlanacağını söyledi. Askeri projelerde güvenlik için yerli çip üretiminin zorunlu olduğunu kaydeden Işık, bugüne kadar laboratuvar ortamında sınırlı şekilde gerçekleştirilen bu nitelikteki çiplerin artık seri üretiminin yapılacağını ifade etti.

    Bakan Işık, özellikle savunma sanayii projelerinin güvenliği ve gelişen teknolojiler açısından cihazlar arası haberleşme konusunda mikroçip fabrikasının Türkiye’de kurulmasını önemsediklerini belirtti. Bilkent ile ASELSAN’ın daha önce bu konuda bir çalışma başlattığını kaydeden Işık, şimdi TÜBİTAK olarak Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile birlikte silisyum temelli çip üretimi için de bir çalışma yürüttüklerini anlattı.

    ‘ŞU ANDA LABORATUVARDA’

    Halen Yarı İletken Teknolojileri Laboratuvarı’nda (YİTAL) kritik mikroçipleri laboratuvar ortamında üretebildiklerini, bunun yeterli olmadığını, şimdi bunun seri üretimini yapacaklarını ifade eden Bakan Işık, şöyle devam etti: “Kullanımının çok artması, artık yerli çip üretiminin fizibl olduğu noktasında bizi ikna etti. Hedefimiz Gebze’deki fabrikada en geç üç yıl içerisinde seri üretimi başarmış olmak. 2018 yılında çip üretimine başlamayı hedefliyoruz.”

    'HER ALANDA ÇİPE İHTİYACIMIZ VAR'

    Işık, çip için “Hem askeri alanda ihtiyacımız var, hem de gelişen teknolojilerden dolayı nesnelerin internetinde vs artık araçtan ev aletlerine kadar her alanda Türkiye’nin bu üretime ihtiyacı var” dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ