Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "2015, Turkcell tarihinde ilk kez 3 yıllık hedeflerimizi ortaya koyduğumuz ve bu hedeflere ulaşmak için cesur adımlar attığımız bir yıl oldu. Yılı her çeyrek artan bir performans ile tüm hedeflerimize ulaşarak başarıyla tamamladık" dedi.

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu'nun, şirketin finansal sonuçlarını açıkladığı toplantıda, Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu'nın 2015 yılı sonu itibarıyla hem gelir hem de faiz, amortisman ve vergi öncesi karda (FAVÖK),tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza attığını ifade etti.

TURKCELL TÜRKİYE YÜZDE 9,5 BÜYÜDÜ

Grup gelirlerinin yüzde 90'ını oluşturan Turkcell Türkiye'nin yüzde 9,5 büyüyerek 11 milyar 481 milyon TL'lik gelire ulaştığını ve yılı yüzde 32,7 FAVÖK marjıyla tamamladığı bilgisini veren Terzioğlu, "Turkcell Grubu ise yüzde 6 büyüme ile 12 milyar 769 milyon TL ciroya ve FAVÖK’ü yüzde 10,1 artışla 4 milyar 141 milyon TL’ye, FAVÖK marjı ise 1,2 puanlık kayda değer bir yükselişle yüzde 32,4’e ulaştı. Proforma Grup net karı ise yüzde 18,3 yükselerek 2 milyar 590 milyon TL'ye ulaşırken, UFRS'ye göre 2 milyar 68 milyon TL olarak gerçekleşti" dedi.

Terzioğlu, bu başarılı sonuçlarda Turkcell’in üstün şebeke deneyiminin etkisiyle artan data ve dijital servis gelirleri itici güç olduğuna dikkati çekti.

Geçen yıl data gelirlerinin yüzde 38,1 büyüyerek 3,5 milyar TL'ye, servis gelirlerinin ise yüzde 38,5 artışla 659 milyon TL'ye ulaştığını kaydeden Terzioğlu, yılın son çeyreğinde aylık abone başına data kullanımının 1,7 GB olduğunu ve Turkcell şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 52'ye çıkarak data kullanımındaki bu artışı desteklediğini söyledi.

Kaan Terzioğlu, şöyle devam etti:

"2015 Turkcell tarihinde ilk kez 3 yıllık hedeflerimizi ortaya koyduğumuz ve bu hedeflere ulaşmak için cesur adımlar attığımız bir yıl oldu. Yılı her çeyrek artan bir performans ile tüm hedeflerimize ulaşarak başarıyla tamamladık. Hissedarlarımıza daha fazla değer yaratmak için öncelikle Turkcell’i entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi olarak konumlayacak organizasyonel dönüşümü tamamladık. Daha verimli bir bilanço yapısına geçmek amacıyla Ukrayna’daki iştirakimiz lifecell’deki hissedarlık oranımızı yüzde 100'e çıkarttık; iştiraklerimizin borçlarını yeniden yapılandırdık; tüketici finansman şirketimizi kurduk ve aldığımız 3 yatırım yapılabilir seviyede kredi derecelendirme notu ile çok iyi koşullarla yaklaşık 2,9 milyar ABD Doları fon temin ettik. Ayrıca, 4.5G ihalesinde en fazla sayıda frekansı alarak şebeke üstünlüğümüzü pekiştirdik."