Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Siber saldırıların en çok yapıldığı sekizinci ülke olan Türkiye köleleştirilmiş bilgisayar konusunda çalışma başlattı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’de sayıları 2 milyonu bulan köleleştirilmiş bilgisayarların kimlik numarası sayılan internet protokol (IP) adreslerini tespit edip, gerekli işlemleri yapacaklarını söyledi. Yıldırım, Elektronik Belge Yönetim Sistemleri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, eskiden ıslak imzalı olarak kullanılan ve saklanan milyarlarca belgenin artık e-imza ile küçük bir çipe yerleştirildiğini söyledi. Yıldırım, her ilacın yan etkisi gibi, bu durumun da siber güvenlik tehdidini beraberinde getirdiğini söyledi.

‘HAKSIZ SUÇLAMA ÖNLENECEK’

Yıldırım, Türkiye’de 2 milyon bilgisayarın köleleştirildiğini belirterek, “İşletim sistemlerini sağlayan dünyanın bilinen firmalarıyla çalışma başlattık. Köleleştirilmiş bilgisayar IP’lerini tespit edip, gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşlarımızın haksız yere suçlanmasının önüne geçeceğiz” dedi.

‘YOLLARIN KRALI DEĞİL KURALI OLUR'

Türkiye’nin iletişim hızında dünyada bir numara olduğunu söyleyen Yıldırım, “Amerika’ya da gittim, Avrupa’ya da gittim. Cep telefonuyla doğru dürüst görüşülemiyor” dedi. Bu ülkelerdeki altyapının demode olduğunu belirten Yıldırım şöyle konuştu: “Biz bir adım öndeyiz. Bizim trafiğimiz onlar kadar değil. Bu bizi yanıltmasın. Akıl yollarının sayısını artırmamız lazım. Sadece bölünmüş yol yapmak yetmiyor. Ulaşımda hız felakettir, bilişimde hız berekettir. Bilişimde ne kadar hızlı giderseniz gidin engel yok. Yolların kralı olmaz yolların kuralı olur.”