• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

2006 Kasım ayında piyasaya sürüldükten sonra 7. jenerasyon oyun konsolları arasında önemli bir yeri bulunan Sony'ye ait PlayStation 3 için kötü haber geldi.

Satışa çıkarıldıktan sonra 100 milyona yakın oyunseverle buluşan ürünün Japonca web sitesinde ürünün yakında mağaza teslimatlarının yapılmayacağı belirtildi. 

  • "Teslimatların yakında sona erdirilmesi planlanmaktadır." Sony PlayStation

Satışa çıktığı ilk yıllarda hantal tasarımıyla rakibi Microsoft'un amiral gemisi Xbox 360 tarafından işlevsellik ve kontrol açıdan geride gösterilen ve bir anlamda gölgede kalan PS3, görsellik ve performans açısından da sorunlar yaşatmıştı.

Brezilya ve Yeni Zelanda'da kalkmıştı

Yine de PlayStation düşkünleri konsola olan ilgisini yitirmemiş ve 2012 yılında çıkarılan süper ince modelle yeniden atağa kalkmış, The LAst of Us gibi oyunlarla popülerliğini yeniden kazanmıştı.

Öte yandan Sony tarafından alınan bu kararın Japonya ile mi sınırlı olacağı yoksa tüm dünyada mı geçerli olacağı henüz netlik kazanmadı. Zira Sony ürün gamlarında bölgesel anlamda farklılaşan politikalar izleyebiliyor. Örneğin, PlayStation 3 üretimi Brezilya için 2010 ve Yeni Zelanda için 2015 Eylül ayından itibaren rafa kalkmıştı.

Bu kararla birlikte Gran Turismo 5, LittleBigPlanet, Heavy Rain, the Uncharted trilogy, Flower, Journey ve God of War 3 gibi oyunlar da böylelikle nostalji içerisindeki yerlerini alacak.