Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Orta ve büyük ölçekli şirketlere yönelik bir satış takibi yazılımı olan Salesmot, Orhan Küçükerman, Ertuğrul Öztürk ve Serkan Erdoğmuş adlı üç ortak tarafından geliştirilmiş. Ortaklar bir proje yöneticisi, bir yazılımcı, bir de arayüz tasarımcısından oluşuyor.

Ortaklardan Serkan Erdoğmuş ile yazılım hakkında konuştuk. İki sene süren bir AR-GE sürecinin sonrasında ortaya çıkan SaaS (Servis olarak Sistem) yazılımı için özsermaye kullanan ortaklar, yaklaşık 300 bin TL harcamışlar.

SATICILARIN %85'İ YETERİNCE TAKDİR EDİLMİYOR

Bulut üzerinde çalışan ve böylece yer ve zaman bağımsız, kolayca erişim sağlayan yazılım, satış ekiplerinin motivasyonlarını artırmak için oyunlaştırma tekniğini kullanıyor. Yani hedefler konuyor, kim hangi aşamada görülebiliyor ve haftanın en iyi satışçısı gibi istatistikler otomatik oluşturulurken, grafiklerle de eğlenceli bir hâle getiriliyor.

Günümüzde satıcıların yalnızca yüzde 7'sinin işine adanmış hissettiğini söylüyor ve ekliyor: "Satıcıların %53'ü satış kotasıyla motive olmuyor, %85'i başarılarının görülmediğini düşünüyor. Bu yüzden de yeterince ödüllendirilmediklerini düşünüyorlar."

Erdoğmuş ve ortakları bu sebeple oyunlaştırmayı seçmiş. Yönetici, zaman ve hedef kullanarak bir yarışma oluşturuyor ve ödül ile katılımcı personeli belirliyor. Erdoğan, şirketin 10 aktif müşterisi olduğunu söylüyor. Şirketin başabaş noktasına yaklaştığını, özsermayeyi ise 1 yıl içinde geri almayı hedeflediklerini belirtiyor.

YARIŞMALAR TV'DEN CANLI İZLENEBİLİYOR

Salesmot'un en önemli özelliklerinden birisi de Salesmot TV. Böylece TV ekranına araba yarışı, gökdelenler gibi çeşitli konseptlerde sonuçlar yansıtılıyor ve anlık durum herkesçe görülebiliyor. Salesmot'un satış, telefon, toplantı ve teklif olmak üzere dört yarışma konsepti mevcut. TL, euro, dolar, sterlin kuru desteği, yarışma hakemi özelliği, detaylı raporlama ve akıllı bildirim gibi özellikleri de mevcut.

Ayrıca, takımlar, mağazalar, bayiler ve bölgeler de oluşturulabiliyor. Böylece geniş satış ağına sahip şirketlerin de ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ücretsiz 14 günlük deneme sürümüyle gelen yazılıın, 6 ay, 12 ay ve 3 yıllık paketleri satışa sunuldu.