Giresunlu Yerli ailesinin Almanya doğumlu 3 çocuğunun yarattığı bilgisayar oyunu Crysis, Türkiye'de bir haftada 3 bin adet sattı. Oyunun dağıtım hakkını EA aldı, Hollywood senaryonun peşine düştü..

Hayallerini bilgisayar oyunları tasarımıyla gerçekleştiren Almanya doğumlu 3 Türk kardeşin Türkçe ilk oyunu Crysis kapışıldı. Türk adını oyun dünyasına yazan Cevat, Avni ve Faruk Yerli adlı üç kardeş, 2007 yılının tüm dünyadaki oyun tutkunlarınca merakla beklenen bilgisayar oyunu Crysis'in de yaratıcısı. Cevat Yerli, dünyanın en saygın ve aranan oyun geliştiricilerinden biri ve pek çok teknoloji firmasının fikir danıştığı önemli bir isim. Cevat Yerli'nin hayatı, henüz 10 yaşlarında bir çocukken hediye edilen bir Commodore 64 ile değişiyor. Üç kardeşin bilgisayar oyunu tutkusuyla başlayan hikayesi, bugün dünya oyun pazarında adeta bir efsane. Bu üç kardeş, 1999'da bir gecede Crytek adlı şirketi kuruyor. Cevat Yerli bugün bu şirketin yöneticisi ve baş tasarımcısı. Faruk Yerli, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Avni Yerli de Operasyon ve Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı. Şu anda oyun tanıtımı için dünya turuna çıkan Yerli Kardeşler geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelmişti. FarCry oyunu ile tanınan kardeşler 1 milyon adetten fazla satınca dikkatleri üzerine çekti. Crytek özellikle kendi geliştirdikleri teknoloji ve arkalarında hiçbir sermaye grubu veya ortağı olmadan elde ettiği başarı ile tanınıyor.

SAVAŞ VE DAYANIŞMA
Yıl 2020. Dünyaya devasa bir meteor düşüyor. Meteorun düşmesi haberi her tarafa yayılıyor. İlk önce Kuzey Kore hükümeti meteorun düştüğü adayı abluka altına alıyor ve adanın tüm girişlerini kapatarak meteor ile ilgili çalışmalarını sürdürmeye başlıyor. Çünkü bu meteorun sıradan bir taş parçası olmaması ve gizemli bir şeylerin olması Kuzey Koreli bilimadamlarını şaşırtıyor. ABD hükümeti de bu meteoru araştırmak için adaya özel bir tim gönderiyor. Özel tim adaya vardığında karşılarında Kuzey Kore ordusunu görünce savaş başlıyor. Ancak meteordaki gizem gün ışığına çıkıyor ve meteor beklenmedik bir şekilde patlıyor. Tüm ada buz kesiliyor. Bundan sonra Kuzey Koreli ve ABD'li askerler ölüm kalım mücadelesi veriyor. Kurtulmaları için işbirliği yapmalılar. İşte bu şekilde müthiş macera başlıyor. Crytek ortaklarından Avni Yerli şunları söylüyor: "Crysis'in Türkçe versiyonunu duyurmaktan gerçekten büyük gurur duyuyoruz. Bu oyunun Türkiye'deki başarısı ve oradaki oyun sektörünün gelişmesi bizim için en büyük önceliklerden biri. Türk oyuncuların da bu jesti takdir edeceklerinden ve bizi tüm kalpleriyle destekleyeceklerinden eminiz." Çok sağlam ve kullanımı kolay mod aracı ile oyuncular hem çokluoyuncu, hem de tek kişilik oyun modları için kendi bölümlerini rahatça yaratabilecekler. CryENGINE 2 sayesinde son derece gerçekçi ortamlar, göz alıcı özel efektler, fizik motoru ve düşman yapay zeka dikkat çekici. Sürekli gelişen oyun; oyunda yaptığınız eylemler oyundaki geleceği etkileyerek her oyuncunun kendine has bir deneyim yaşamasını sağlayacak.

 

 12 yaşında sakatlık geçirdi, hayatı değişti

 FUTBOL tutkunu bir çocukken 12 yaşında geçirdiği bir sakatlık onu tamamen futboldan uzaklaştırıp, bilgisayar oyunlarına bağlıyor. İlk oyununu 12 yaşındayken Amstrad CPC 6128 için geliştiriyor. Ardından bilgisayar ve teknolojinin sonsuz deryasına iyice dalan Cevat Yerli, önce çok iyi bir oyuncu sonra da çok iyi bir analist oluyor. Araştırıyor, öğreniyor, geliştiriyor ve bu gelişim hiç durmaksızın devam ediyor. Ardından küçük kardeş Cevat, hayallerine İnşaat Mühendisliği alanında eğitim alan diğer iki kardeşini de ortak ediyor.

  '1 yılda 2 milyondan fazla satış bekliyoruz'

  OYUNUN gördüğü büyük ilgi Hollywood film stüdyolarının da dikkatini çekmiş. Yaklaşık 16 milyon Euro'ya mal olan Crysis oyununun 1 yılda 2 milyondan fazla satması bekleniyor. Intel'in katkısıyla Türkiye'ye tanıtım için gelen Yerli kardeşler tanıtım turuna Ukrayna'da devam ediyor. Faruk Yerli, SABAH'a yaptığı açıklamada "Biz oyunun Türkçe sürümünün çıkması için ısrarcı olduk. Üstelik fiyatının da 50 YTL civarında olmasını hedefledik. Türkiye'de çok düşük adetlerde satılmasına ve korsan oyun piyasasının yaygın olmasına rağmen Türkçe oyun için çok çaba harcadık. Film stüdyoları ile Crysis oyununun hakları için görüşüyoruz. Zaten oyunun detayları film senaryolarına ve canlandırmaya çok yatkın" dedi.

   Türkiye'de 3 bin sattı

  1 HAFTADA 3 bin adet satıp rekor kıran ve 3 kardeşin rüyalarını gerçekleştiren Crysis oyunu, Türkiye'de de büyük ilgi gördü. Türkiye'nin en büyük oyun dağıtıcısı Aral birkaç ayda yapmayı planladığı satışı 1 haftada yaptı. Tamamen Türkçe, 49.99 YTL fiyatla 1 haftada 3 bin adet satılan Crysis oyununun ikinci bölümü bekleniyor. Ancak oyunun 18 yaşından küçüklerin oynaması tavsiye edilmiyor.

1881 -
1938