Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM
EKONOMİ SERVİSİ
Selin KUNT

Google'a yasak getirildiği iddiası günün en flaş açıklamalarından biriydi. Gün boyunca yapılan yayınlarda Google'ın yasaklandığı yönünde yapılan haberlere karşılık HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ, Google'a yönelik bir yasak getirilmediğini ve yasağın sadece Youtube'a yönelik getirilen ve daha önceden de bilinen bir IP yasağından başka birşey olmadığını yazdı. Gelen tepkilere rağmen HABERTURK.COM ısrarından vazgeçmedi ve konuyla ilgili elde bulunan kanıtların rahatlığıyla Google'ın yasaklanmadığını savundu.

Sonunda gerçek Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun gönderdiği açıklamayla anlaşıldı. Ki gerçek şuydu: HABERTURK.COM'un savunduğu gibi Google'a getirilen herhangi bir yasak sözkonusu değil. BTK bu bilgiyi, "Basın yayın organlarında hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış google gibi bazı alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır" sözleriyle doğruladı.

 

Google’dan gelen yazılı açıklama:

Değerli Basın Mensubu,

Google yetkilileri tarafından Türkiye’den Google sayfasına ve uygulamalarına erişimin yavaşlaması yönünde çıkan duyumlara yönelik yapılan bildiriyi aşağıda paylaşıyoruz. Herhangi bir sorunuz olursa bizlerle irtibat kurabilirsiniz.

“Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz.”

 
Saygılar,

Greyling (Google yetkili PR ajansı)

Selin Kunt
skunt@haberturk.com