Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Yıllardır ATV (her arazide kullanılmak için tasarlanan araçlar) ve diğer arazi araçları için hava ile şişirilmiş lastik geliştiren ABD’nin Polaris Defence firması, dayanıklı tekerlek teknolojisini bir adım ileri taşıyarak ‘havasız’ tekerlek üretti.Non-Pneumatic Tire (Havasız lastik) olarak adlandırılan yeni nesil lastiğin içinde hava yerine son derece esnek bir ağ yapısı var. Standart bir lastiğe hasar vermeye ve patlatmaya yetecek olan nesneler, özel plastik kullanılarak üretilen bu lastiğe karşı etkisiz kalıyor.

Türkiye’de bürosu bulunan hafif zırhlı araç üreticisi bir firmanın sözcüsü Jason Difuccia, Fox News’e yaptığı açıklamada, “Geliştirdiğimiz lastik, bisiklet lastiğine benzer bir özelliğe sahip. Tekerin tabanı, kayalara, taşlara ve diğer yüzeylere dayanacak şekilde tasarlandı” dedi.

HEM SESSİZ, HEM DAYANIKLI!
Gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen NPT projesini hazırlayan Resilient Technologies şirketini satın alan şirket, lastiği kayalardan, ağaç dallarından ve lasitğe zarar verebilecek diğer yüzeylerden zarar görmeyecek şekilde geliştirdi.

NPT lastiği, üç özel bileşik bulunduruyor. Bunlar ağ yapısı, dış yüzeyini kaplayan lastik kayış ve dingile bağlanan çelik jant. Lastiğin kenarlarının açık olması, çamur, ağaç dalı, taş ve diğer kirlilik oluşturabilecek dış etkenlerin lastiğin içinden geçip gitmesini sağlıyor.

NPT, esnekliği ve özel yapısı sayesinde darbeleri de standart lastiklere kıyasla çok daha fazla emiyor. Yeni nesil lastik ayrıca, standart lastiklere kıyasla çok daha sessiz.

Mühendisler, NPT’nin sağlamlığını test etmek için lastiği 50 kalibrelik mermilerle vurdu, 5000 saatlik sürüşe tabi tuttu. Değişik arazilerde denenen lastik, bir ray çivisi nedeniye zarar görse de, 1500 km daha yol almayı başardı.

Henüz fiyatı belli olmasa da, Diffuca NPT alan tüketicilerin yolda kalmayacakları konusunda kendilerini rahat hisseebileceklerini söyledi.