Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Otelciler Birliği Genel  Müdürü Taşdemir Taşdemir, turizm açısından yoğun iptaller geldiğini söyleyerek, Rus pazarından olumlu sinyal gelmediğini, ve Rusya'nın aldığı kararları uygulamaya devam ettiğini belirtti. Taşdemir, 'En ufak olumlu  sinyal yok. Şu anda Rusya'nın en önemli turizm fuarı var ve biz katılımcı  değiliz. Bizim katılmamızı kabul etmediler. Dolayısıyla bir yumuşama maalesef  mevcut değil' ifadelerini kullandı

Taşdemir yaptığı açıklamada, bir barış sektörü olan  turizmin, Türkiye'de ve dünyada yaşanan terör olaylarından olumsuz etkilendiğini  söyledi.

Turistlerin bu tür olaylar karşısında tedirginlik yaşadığına işaret  eden Taşdemir, "Bugün yaşadıklarımız sadece Türkiye'ye özgü bir Hadise değil.  Güvenlik sorunu artık tüm dünyada sıkıntılı bir hale büründü. Paris, Ankara,  İstanbul ve son olarak Brüksel'de terör hadisesi ortaya çıktı. Bunlar turizmi  olumsuz etkileyen şeyler. Biz turizmciler olarak, bu tür olayların sektörümüzü  etkilemesinden ziyade, barış ortamının tesis edilmesinin önemli ve gerekli  olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

'YOĞUN İPTALLER ALDIK'

Türkiye'nin turizm açısından, 2016 yılına kötü başladığını anlatan  Taşdemir, şunları kaydetti:

"Bu sene turizmi etkileyen olumsuzluklar Rusya ile ortaya çıkan  gerilimle başladı. Sonrasında özellikle Ankara ve İstanbul'da meydana gelen terör  saldırıları ile devam etti. Şu anda sektör olarak yoğun iptaller almış  durumdayız. Ancak bu zor günleri aşacağımıza inanıyorum. Rezervasyon taleplerinde  zor günleri aştıktan sonra belli bir ivme yakalayabiliriz. Bu sene, geçen yılki  rakamları yakalamayı hedeflemiştik, ancak son günlerde meydana gelen olaylar  nedeniyle yüzde 30 civarında bir kayıp bizim için başarı olacak gibi görünüyor.  Turizm sezonu başladı ve rezervasyon akışı küçük de olsa problemli. Ancak  rezervasyon akışındaki problem sadece Türkiye'de değil, pek çok ülkede bu şekilde  cereyan ediyor."

Sektörün içinde bulunduğu olumsuz durumdan kurtulmasının yolunun  turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesinden geçtiğine işaret eden Taşdemir,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Turizm destinasyonunu çeşitlendirmemiz lazım. Antalya'da tek pazara  bağlı olduğumuz için Rusya ile siyasi gerilim nedeniyle ciddi kriz yaşadık. Bu  tür krizlerde, örneğin İstanbul'da bir terör hadisesi yaşandığında Konya, Antalya  bundan etkilenmemeli. Bunun için de acilen pazar ve destinasyon çeşitlendirmesine  gitmemiz gerekiyor."

'RUSYA İZİN VERMEDİ'

Taşdemir, turizm açısından Rus pazarından olumlu sinyal gelmediğini,  Rusya'nın aldığı kararları uygulamaya devam ettiğini belirterek, "En ufak olumlu  sinyal yok. Şu anda Rusya'nın en önemli turizm fuarı var ve biz katılımcı  değiliz. Bizim katılmamızı kabul etmediler. Dolayısıyla bir yumuşama maalesef  mevcut değil" ifadelerini kullandı.

"2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya" etkinliklerinin Türkiye'ye  olumlu katkılarının olacağını anlatan Taşdemir, "Konya Turizm Tanıtım ve eğitim  Vakfı (KOTEV) adıyla bir tanıtım vakfı kuruldu. Vakfın çalışmalarının şehrin  bilinirliği ve tanıtımına çok büyük katkısı olacaktır. Konya Büyükşehir  Belediyesi ile işbirliği içerisinde neler yapılabilir bakacağız. Ayrıca İslam  İşbirliği Teşkilatının toplantısını Konya'da yapması gerektiğini düşünüyorum.  Konya böyle bir toplantıya ev sahipliği yapabilecek altyapıya sahip. Otelleri,  kongre ve alışveriş merkezleri, müzeleri, eşsiz kültürü ve tabiatı var" dedi.

Taşdemir, 13 ilde temsilciliği bulunan TÜROB'un, özellikle iç turizm  açısından önemli bir merkez olan Konya'da önümüzdeki hafta temsilciliğinin  açılacağını bildirdi.

AA