Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Durmuş, Ramazan Bayramı tatilinin uzun olmasının iç turizmi canlandıracağını söyledi.

Durmuş, yaptığı açıklamada, yurt dışından gelen turist sayısında ciddi bir düşüş olduğunu, yaz döneminde turizmde canlanmanın yerli turistten kaynaklanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Yerli turistin bayramda yurt dışı yerine daha çok yurt içi tatil seçeneğini tercih edeceğini anlatan Durmuş, "Bu 9 günlük tatil yurt içindeki hareketliliği daha fazla artıracak. Çünkü Avrupa haziran sonuna vize ile ilgili birtakım sözler verdi ama olmadı. Maalesef birtakım farklı davranışları olabiliyor. Yurt dışını tercih edecek tatilciler çok önceden karar verip tatilini ayarlıyor. Onun için bu dönemde insanımız yurt içinde tatil yapma tercihini kullanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Akdeniz çanağındaki tesislerinin donanımının çoğu ülkede bulunmadığını, konumu itibarıyla birçok doğal ve kültürel özellikleri barındırdığını kaydeden Durmuş, "Bizlerin belki eksiklikleri, Türkiye'nin güzelliğini çok fazla anlatamıyoruz. Deniz, kum, güneş üçlemesi deyince Akdeniz çanağı aklımıza geliyor ama bunun yanında Karadeniz muhteşem, Anadolu'nun her tarafında tarih var, güzellik var, yeşillik var, bizdeki en ufak şey bile Avrupa da yok." dedi.

Durmuş, yurt dışında hiçbir şeyi olmayan kasabaların festivaller düzenleyerek, tanıtımlarını yaptığını hatırlattı. "Bizim ülkemizin her tarafı festival alanı" diyen Durmuş, tatilcilerin tercihlerinin ağırlıklı olarak deniz, kum ve güneş üçlemesi olacağını aktardı. Kültür turlarının da tatilde tercih edilmesini beklediklerine değinen Durmuş, Kapadokya, Pamukkale ve Bursa gibi bölgelere kültür turlarının olacağı öngörüsünde bulundu.

Tatilcilere sorun yaşamamaları için rezervasyonlarını seyahat acentesiyle yapmalarını öneren Durmuş, seyahat acentesiyle yapılan tatil rezervasyonlarının sigortalı olduğunu ve vatandaşlara hakkını arama imkanı sağladığını kaydetti.

"UZUN TATİLLER TURİZMCİYE NEFES ALDIRIR"

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman da uzun tatillerin Türk turizmcilerine nefes aldırdığını belirterek, "Tatillerde bu tür birleştirmelerin daha önceden belirlenerek ilan edilmesi, turizm ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

Türk tatilcilerinin yurt dışı tatillerine 1990'lı yıllardan itibaren sıklıkla çıkmaya başladığını söyleyen Hacısüleyman, yaklaşık 10 milyon vatandaşın yurt dışına çıktığını ve bunların 3,5-4 milyonunu gezi, eğlence ve tatil amaçlı yurt dışına çıkanların oluşturduğunu belirtti.

Türklerin, uzun tatil ve sıcak havalarda tercihlerinin Ege bölgesi ve güney sahilleri olduğunu, kültür turlarının, sıcak dönemlerde tercih edilmediğini anlatan Hacısüleyman, "Nisan, mayıs, eylül, ekim ayları kültür turlarının en yoğun tercih edildiği dönemler. Haziran, temmuz, ağustos ise tatilcilerin tercihi tartışmasız deniz, kum, güneş." dedi.

AA