Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nisan, mayıs ve haziran aylarında, ramazan ayının da etkisiyle geçen yıla oranda yüzde 20 oranında düşen otellerdeki doluluk oranı, 9 günlük bayram tatili rezervasyonlarıyla yüzde 100’e çıkacak. Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, fiyatlarda indirim yapmama politikası güttüklerini söyleyip, "Çeşme olarak etkilenmeyeceğimize inanıyorum. Çünkü Çeşme fanatikleri var, Çeşme aşıkları var" dedi.

Başta Ruslar olmak üzere yabancı turistin rezervasyonlarının iptal etmeleri, tatil rotalarını başka ülkelere çevirmeleri Türkiye’de turizm krizinin yaşanmasına neden oldu. Belli bölgelerde doluluk oranları yüzde 50’lerin altına indi. Kötü bir sezon geçiren otelcilerin tek umudu, 9 günlük bayram tatilinde gelmesini bekledikleri yerli turistler oldu. Ancak İzmir’in tatil cenneti ilçesi Çeşme, krizi yaşamayan tatil beldesi oldu.

REZERVASYON YAPTIRMADAN ÇEŞME’YE GELMEYİN

Çeşme’de, nisan, mayıs ve haziran aylarında, ramazan ayının da etkisiyle doluluk oranı geçen yılın aksine yüzde 20 oranında azaldı. Ancak bu durum özellikle 9 günlük bayram tatilinde tersine döndü. Rezervasyonlarla bayramdaki doluluk oranının, geçen yılki gibi yüzde 100’e ulaşacağı açıklandı. Otelciler özellikle, tatil planlarını son güne bırakan vatandaşların, rezervasyon yaptırmadan Çeşme’ye gelmemeleri tavsiyesinde de bulundu.

"FİYAT DÜŞÜRMEDİK, BİZİM MÜDAVİMLERİMİZ VAR"

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, Türkiye’de kriz yaşandığının saklanamayacak bir gerçek olduğunu söyledi. Krizi ve Çeşme turizmini değerlendiren Veysi Öncel, "Türkiye’de kriz olduğu doğru. Oteller boş, kan ağılıyor. Turizm sektörüyle birlikte faaliyet gösteren 35 sektörde büyük vurgun yedi. Çeşme, Türk turizminde, iç piyasa ağırlıklı çalıştığı için kriz için ölçü almamak lazım. Çeşme’de bu kriz hafif hissediliyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında küçük bir düşüş yaşandı. Ancak bizim fiyatlar dibe vurmadı. Çeşme’de fiyatlar dibe vursaydı, oteller zarar ederdi. Bu zarar da uzun yıllar telafi edilemezdi" dedi. Çeşme fanatiklerinin kurtarıcı olduğunu vurgulayan Veysi Öncel, "Bayramda geçen yılki doluluklara yüzde 100 oranlarına ulaşacağımıza inanıyorum. Çünkü Çeşme fanatikleri var, Çeşme aşıkları var. Krizden etkilenmeyen bu aşıkları, fanatikleri, Çeşme’den uzaklaştıramazsınız. İspanya, Yunanistan, İtalya bayram yapıyor. Bizler sayesinde doluluk yaşadılar. Geçen hafta yurt dışından geldim. Herkesin dilinde keşke bu kriz sürse de otellerdeki doluluk da devam etse diyorlar" dedi.

"DEVLET DESTEK VERMELİ"

Devletin zarar gören turizmciyi unutmaması gerektiğini dile getiren Veysi Öncel, "Kriz ortamı bitse de, devlet zarar gören otelcileri unutmamalı. Turizm ekonominin önemli bir parçası, bakış açışının değişmesi lazım. Komşularla ilişkileri düzeltmeliyiz. Turizm istihdam yaratıyor, ekonomi canlanıyor. Milli gelire etkisi var, cari açığa etkisi var. Çok çalışmalıyız. Açığı kapatmak için çalışmalıyız. Çok zarar gören otelciler var. SGK indirimlerinden tutun kredi ödemelerine her türlü kolaylık verilmeli. Bacasız sanayi diyoruz. Desteğe ihtiyaç var" diye konuştu.

İYİ BİR SEZON GEÇİRECEĞİZ

CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da, turizm sezonu için iyimser konuştu. Muhittin Dalgıç, verilerin iyi bir sezon geçireceklerini gösterdiğini söyleyip, "Çeşme olarak turizmde iyiyiz. Çeşme’nin destinasyonu farklı, genelde misafirler yerel, yabancı az az miktarda ilçemize geliyor. Nisan ve Mayıs aylarını dolu dolu geçirdik. Haziran’da azalma var ama bayramla birlikte bu da geçecektir. Türkiye’de krizden en az etkilenen bölgelerden birisi olacağız. Sadece Ruysa ve Avrupa’daki sıkıntılar değil, terör sıkıntısı da yabancı misafiri etkiliyor. Ancak bütün donelere gösteriyor ki iyi bir sezon geçireceğiz. Rakamlarda, geçen yıllarla aynı görünüyor" dedi.
DHA