Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başta alışveriş merkezleri ve mağazalar olmak üzere cadde ve sokaklarda büyük yoğunluğun yaşanmasına neden olan İranlı turistler, yaptıkları alışverişle de kentteki esnafa erken bayram yaşattı.     

İranlı turistler, otellerdeki doluluk oranını da yüzde 95'e ulaştırarak, terör olayları nedeniyle sıkıntı yaşayan turizmcilerin yüzünü güldürdü.    "GEÇTİĞİMİZ YILLARDAN DAHA ÇOK İRANLI GELDİ"      
 
Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, İranlıların tatil için Van'ı tercih etmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, bu tabloyu elde edebilmek için çok çaba gösterdiklerini söyledi.     

Komşu ülkeyi sürekli ziyaret ederek kentin güzelliklerini tanıtmaya çalıştıklarını belirten Takva, şöyle devam etti:     

"İranlıların, geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla Van'ı tercih ettiklerine tanıklık ettik. Bu durum Vanımız için son derece önemlidir. Van'ın İran'a ihtiyacı var. Pazarı elimizde tutmamız, yakın bölgemizdeki bu insanları bölgemizde tutmamız lazım. Bunun için uygun koşullar yaratmaya başladık. Geçmiş yıllarda böyle bir İranlı yoğunlu yaşamadık. Özellikle bu sene tatil ve özel günlerde İranlıların büyük bir istek ve arzuyla Van'a geldiğini gördük. Bizler de esnafımızın İranlı turistlere sahip çıkmaları yönünde bir duyarlılık oluşturmaya çalıştık. Kalite ve fiyat standardını artırmak, onların burada rahat bir tatil geçirmeleri ve güvenli alışveriş yapmalarını temin etmemiz gerekiyor."   

 

Takva, İran'dan gelişlerin artarak devam ettiğini vurguladı.       

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına da değinen Takva, "Terörün ve kargaşanın olduğu bir coğrafya değil, barışın, huzurun ve güvenliğin coğrafyası olmalıyız." ifadesini kullandı.     

"OTELLERDE DOLULUK YÜZDE 95'E ÇIKTI"     

Akdamar Oteli Müdürü Zeki Ebiri de İranlı turistlerin kentte konaklamayı tercih etmesinin doluluk oranını artırdığını aktardı.     

Bir süre öncesine kadar yüzde 10 olan doluluk oranının yüzde 95'e yükseldiğini kaydeden Ebiri, "Otelimizde 66 odamız var. Hepsi doldu. Şu anda otelimizde boş yer kalmadı. Gelen müşterilerimizi farklı yerlere yönlendiriyoruz. Kentteki otellerde doluluk oranı şu an yüzde 95 civarında. Bölgemizde ve son olarak İstanbul'da yaşanan terör saldırıları turizmi muhakkak etkilemiştir. Bu olayların, ülkemizin ekonomisi ve tanıtımı için bir an önce son bulmasını istiyoruz." diye konuştu.    "TÜRKİYE BU KÖTÜ OLAYLARI HAK ETMİYOR"     

İranlı turist rehberi Mehdi Arghand ise İranlı turistlerin tatil ve özel günlerde Türkiye'yi tercih ettiklerini belirterek, şunları söyledi:     

"Altı yıldır sürekli Van'a turist getiriyoruz. Van'dan çok memnunuz. Özellikle Van'ın tarihi ve doğal güzellikleri çok fazla. Buraları her fırsatta geziyor ve çok beğeniyoruz. Van hem alışveriş konusunda hem de havaların Antalya ve diğer illere göre daha serin olması nedeniyle bizleri çekiyor. Terör olayları henüz Van'ı etkilememiş. İstanbul'daki son terör saldırısı biraz gündemi meşgul etti. Türkiye ile olan ilişkilerimiz nedeniyle tercih ettiğimiz ilk ülke burasıdır. Türkiye bu kötü olayları hak etmiyor."      

Kente gelen Elham Cabarzade, alışveriş için geldikleri Van'da güzel dostluklar kurduklarını dile getirerek, "İstanbul'daki saldırı bizleri çok üzdü. Olayı duyar duymaz, sosyal paylaşım hesaplarımızda terörü lanetledik. İnşallah bu olaylar en kısa zamanda sona erer. Bizler Türkiye'yi çok seviyoruz." dedi.     

Turistlerden Hasan Nacafi de "Türkiye çok güzel. İran'a yakın olduğu için sürekli alışverişimizi Van'dan yapıyoruz. Burayı ve insanını çok seviyoruz, ancak yaşanan bu terör saldırıları bizleri çok üzüyor. Türkiye bizim için çok önemli." şeklinde konuştu.

AA