• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Kangal Balıklı Kaplıca işletmecisi Fuat Ünsal, Türkiye ile Rusya arasında ilişkileri normalleştirmeye dönük atılan adımların ardından kaplıcaların rezervasyonlarında yüzde 60'a varan artış beklendiğini söyledi.

Ünsal, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesinin kaplıca turizmini olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Özellikle Rusya'da çok sayıda sedef hastası bulunduğuna değinen Ünsal, "Yoğun bir telefon trafiğine maruz kaldık. Önümüzdeki dönemde kaplıcalarımıza çok sayıda Rus geleceğini düşünüyorum." dedi.

Ünsal, Türkiye'deki diğer kaplıca işletmecileriyle de sürekli görüştüğünü ve ilişkilerin normalleşmesinin onlara da yansıdığına işaret ederek, "Herkes çok sevinçli, yerlerini ayırtıyor. Dünyada sedef hastalığının en çok olduğu yer Rusya diyebilirim. Ruslarla barışık olmamız, anlaşmış olmamız, bizi çok sevindirdi çünkü bir turist patlaması olacak. Çok güzel bir ortam olacak ve çok güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Kaplıca turizminin Ruslardan umutlu olduğunu vurgulayan Ünsal, Türkiye'ye kalabalık bir Rus akını olacağını düşündüklerini ve telefon trafiğinin bunu gösterdiğini dile getirdi.

Ünsal, turizmcilerin bu konuda çok sevinçli olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Şimdiden bu canlılığı görmeye başladık. Bunun kısa sürede sezonumuza yansıyacağını düşünüyorum. Ruslarla iyi diyalogun bize çok faydası olacağını düşünüyorum. Türkiye'de rezervasyonlarda yüzde 50-60 civarında yükselme olacağını düşünüyoruz. Ruslardan çok fazla bir talep var, zaten Türkiye'yi çok seviyorlar. Türkiye'nin her tarafı turizm cenneti. Çok sevinçliyiz, bizler için çok şanslı bir dönem. Kurban Bayramı'ndan sonra kaplıca turizmini canlandıracak şey Rusların gelmesi olacak."

Türkiye'de 3 bine yakın sıcak su kaynağı bulunduğunu, irili ufaklı 300'e yakın kaplıca olduğunu anlatan Fuat Ünsal, bunların bir kısmının ruhsatlı, bir kısmının ise ruhsatsız olduğunu belirtti.

Ünsal, Sivas'a 98, Kangal ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Kangal Balıklı Kaplıca'nın da yurt içi ve yurt dışından sedef hastaları başta olmak üzere şifa arayan çok sayıda kişi tarafından tercih edildiğini de kaydetti.

"BARIŞ OLSUN"

Bir Türk ile evli olması dolayısıyla yaklaşık 5 yıldır İzmir'de yaşayan Rus Asiya Musanipova ise Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine sevindiğini söyledi.

"Herkes arkadaş olsun, barış olsun." diyen Musanipova, Türklerin çok iyi insanlar olduğunu, herkesin güvenli bir ülke olan Türkiye'ye özgürce gelebileceğini dile getirdi.

Sedef hastalığı nedeniyle üç yıl önce geldiği Kangal Balıklı Kaplıca'nın çok güzel bir yer olduğunu anlatan Musanipova, "Ruslar Türkiye'yi seviyorlar, geliyorlar ve gelecekler. Çünkü Türkiye bir tatil cenneti. Her yere gidiyorum ve zevk alıyorum. Herkes Türkiye'ye gelsin." dedi.

AA