Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Yunan adalarına girişte, "kapıda vize" alınabilmesini sağlayan uygulamanın bir yıl daha uzatılması, seyahat acentelerini sevindirdi. 2012 yılından bu yana nisan-ekim aylarında geçerli olan ancak bir süre önce AB Komisyonunca izin verilmediği duyurulan, "kapıda vize" olarak anılan geçici vize uygulaması, 1 Nisan'da başlayıp 30 Eylül'de sona erecek.

Uygulamanın bir yıl uzatılması, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden Yunan adalarına turist götüren seyahat acenteleri tarafından sevinçle karşılandı.

"UMUTLARIMIZ TEKRAR YEŞERDİ"

Ayvalık'tan Yunan adalarına turist taşıyan seyahat acentesi sahibi Hasari Kaplan, AA muhabirine, AB'nin kapıda vize uygulamasını yeniden başlatmasının kendileri için büyük sürpriz olduğunu söyledi. Kaplan, "Umutlarımız, yitirdiğimiz bir anda tekrar yeşerdi." dedi.

"YUNANİSTAN EKONOMİSİ DE BUNDAN BÜYÜK KAZANÇ SAĞLIYOR"

Ayvalıklı turizmci Eşref Jale de kapıda vizenin 2012 yılından bu yana sadece yaz aylarında uygulandığını hatırlatarak, bu sayede Anadolu topraklarından Ege adalarına yönelik yolcu taşımacılığı yapanların gelirlerini önemli ölçüde artırdığını söyledi.

Jale, "Kapıda vize uygulaması sadece Türk tur operatörleri ve seyahat firmalarına ekonomik kazanç sağlamıyor, kriz yaşayan Yunanistan ekonomisi de bundan büyük kazanç elde ediyor." ifadelerini kullandı.

"AB'NİN VİZE UYGULAMASINI KALDIRMASI TÜRKİYE'Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAKTIR"

Türklere serbest dolaşım hakkının verilmesi gerektiğini vurgulayan Jale, şöyle konuştu: "AB'nin, kapıda vize uygulamasını kaldırmakla Türkiye'yi bir yerde köşeye sıkıştırmayı amaçladığına inanıyorum. AB'nin tek yapacağı şey, serbest dolaşımı Türklere vermemektir. Oysa, AB kendi içindeki insanlara mercek tutsa, gerek ekonomik gerek kafa yapısı olarak Türklerden son derece geride kalmış olduklarını gözlemleyebilecektir. AB, bu topluluğa serbest dolaşım hakkı veriyor ama Türklere verilmiyor. Bu şekilde Türkleri cezalandırmaya çalışıyorlar."

Turizmcilerden Fatih Jale de Ayvalık'ın, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan en yakın deniz yolu kapısı olduğunu belirterek, uygulamanın turizm sektörüne olumlu yansıyacağını ifade etti.

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için 2012 yılından bu yana nisan-ekim aylarında geçerli olan uygulamayla Türk turistlerin adalara seyahatinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyor.

AB Komisyonu'nun kolay vize uygulamasına izin vermeyeceği yönündeki haberler adaların yerel yöneticilerinden büyük tepki toplamıştı. Göçmen kriziyle darbe alan ve turizm gelirlerinde düşüş yaşayan adaları ziyaret eden Türkler, toplam turist sayısının yaklaşık yarısını oluşturuyor.