Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, turizmin zarar görmemesi için alınacak tedbirler kapsamında Ulaştırma Bakanlığına tur otobüslerine kamera yerleştirilmesinin önerileceğini söyledi.

Trafik kazalarının Rusya'da Türkiye aleyhine kullanılması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, tur operatörleri ve turizmcilerle alınacak tedbirleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu'ndaki seçimlerde nedeniyle Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin uğradığı kazaların bazı siyasi kampanyalarda Türkiye aleyhine kullanıldığını söyledi.

Bu nedenle Rusya'da Türkiye aleyhtarı yazılar çıktığını belirten Taşbaşı, bu yazıları topladıklarını ve sektör temsilcileriyle görüşerek bazı tedbirler aldıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

''Umuyoruz ki bu münferit olaylar bundan sonra vuku bulmaz. Alınan tedbirler uygulanır. Türkiye'de huzurlu, kaliteli, güvenli bir turizmi devam ettirmeye gayret ederiz ve Türkiye'nin imajının daha iyiye gitmesini sarsacak olayları önlemiş oluruz.

Kazaları aza indirmek için tur operatörlerinin kullandığı tur araçlarına GPRS konulacak ve her tur operatörü kendi araçlarının kontrol sağlayacak. Buna ilişkin kendi Bakanlığımızla ve Ulaştırma Bakanlığıyla görüşmeler yapacağız. Ulaştırma Bakanlığına araçlar içine kameralar konularak hem şoför hem de yolcu güvenliğinin sağlanmasına yönelik tedbirler önerilecek.''

Sektör temsilcilerinin GPRS'lerin merkezden takip edilmesini önerdiklerini dile getiren Taşbaşı, bu konuda bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

Şoförlerin fazla çalıştırıldığına yönelik şikayetler de olduğunu belirten Taşbaşı, şoförlerin 8 saat çalıştırılması ve çalışma kartları taşımalarıyla ilgili bakanlıklarla görüşeceklerini vurguladı.

Sektör temsilcilerinden hijyen ve yeme içme konusunda ortaya çıkan şikayetleri gidermek amacıyla bu konuya öncelik vermelerini istediklerini ifade eden Taşbaşı, ''Bu konuların daha dikkatle üzerine gidilmesi gerektiği ve kontrol etmelerini, kendilerinin bir denetimden geçirmesinin doğru olacağını görüştük'' dedi.

Antalya bölgesindeki otellerin genellikle yeni ve dinamik oteller olduğunu vurgulayan Taşbaşı, yeme içme konusunda iç denetim mekanizmalarının hayata geçirilmesinin daha faydalı olacağını kaydetti.

Türkiye aleyhine yapılan bazı yayınlara rağmen Ruslar'ın Türkiye'yi tercih nedeninde bir değişiklik olmadığına işaret eden Taşbaşı, ''Aksine Rusya'dan ülkemize gelen ziyaretçi sayısında yüzde 15'lik artış söz konusu. Antalya'ya gelen ziyaretçi Rus sayısında ise diğer illere gelenden daha fazla, yüzde 16'lık artış var. Rusya'da yapılan bir ankette Antalya en iyi destinasyon olarak seçildi. Böyle bir algılama söz konusu'' dedi.

Doğabilecek her türlü olumsuzluğu gidermeye çalıştıklarını vurgulayan Taşbaşı, ''Ne kadar az hata problem yaşarsak o kadar çok ziyaretçi elde edeceğiz. Önümüzdeki yıllar daha pürüzsüz sezon yaşamak için çalışmalar yapıyoruz'' diye konuştu.

AA