Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN/HABERTÜRK
Yapımcı Burhan Özkan, Kocaeli'ndeki Seka arazisi üzerinde kurduğu film platosunu turizme açmayı planlıyor. 2 yıldır süren inşaat sonucu 600 dönümlük arazinin 85 dönümünü Osmanlı sahnesine çeviren Özkan'ın bir snraki hedefi binbir gece konseptli bir dünya yaratıp bu dünyayı misafirlere açmak. Arazi büyüklüğü olarak Avrupa'nın en büyük film platosunu kurduklarını dile gtiren Özkan, "Buraya gelenler Yeniçeri kostümü giyip savaş oyunu oynmayabilecek. Ya da Hazerfen uçuşu deneyebilecek. Birçok projemiz var Bu deneyimlerini DVD'ye badıp onlara vermek de projelerizim arasında" dedi.

15 MİLYON DOLAR YATIRDI
Demonte edebilecekleri şekilde kurdukları bu platoya şu ana kadar kontratsız 15 milyon dolar yatırım yaptığını dile getiren Özkan şöyle dvam etti: "Yatırımı yaptım çünkü belediye başkanına güveniyorum. Yatırımın geri dönmesi en az 10 yıl sürer. Toplam yatırım miktarımız da 50 milyon doları bulacak" diye konuştu. Platoyu turiste açma işleminin 5 yılda gerçekleşeceğini belirten Özkan şöyle devam etti: "Gelen isterse sultan kıyafeti giyecek, Hatta bu konseptte vide kliplerde oynayacak ve çıkarken elinde DVD'si ile gidecek. Çoluğuyla çocuğuyla gelip 1 ya da 2 günlük paketlerden alıp vakit geçirecek. Bu işler hep içerik işi. İçerik üretirsen tüm araziler senin."

PLATOYU BAŞBAKAN DA DESTEKLEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da projelerini bildiğini ve desteklediğini ifade eden Özkan şunları söyledi: "Zaten belediye başkanlığı döneminden projeyi biliyor. Yatırımcısı ortaya çıkınca yapılır diye bakıyormuş. Tek kaydı şu. Konu Osmanlı tarihi olunca bunları cıvıtmamak, suistimal etmemek lazım. Tarihimiz zaten yeteri kadar travmadan geçmiş. Bir travma da biz yaratmayalım diye düşünüyor." Burhan Özkan TRT için çektiği dizinin çekimlerini de kendi film platorunda gerçekleştiriyor.