Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Karadağ, Habertürk TV canlı yayınında yaptığı konuşmada, "Endeksten sıfır atılması Nisan'a kadar yapılabilir" ifadesini kullandı.

2013'te Borsa İstanbul (BIST) 30 endeks 100 bini aştığı sırada İstinye'de en çok tartışılan konulardan biri olan iki sıfırın silinmesi, geçen yıl Mayıs'ta ilk kez BIST100'ün 100 bine yaklaşmasıyla yeniden gündeme gelmişti.

O tarihte Karadağ, Karadağ, "BIST, 100 bini geçtikten sonra iki sıfır atmayı düşünüyoruz. Endeksten iki sıfır atılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor." demişti.

Teorik olarak uygulama, piyasa değerlerini ya da endeksteki hisselerin ağırlıklarını değiştirmeyecek. Ancak algı açısından olumlu etki yapması bekleniyor.

"Pozitif ivmenin sürmesini bekliyoruz"

BIST'teki yükselişe ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Karadağ, piyasalardaki pozitif ivmenin devamını beklediklerini belirtti.

Karadağ, "Bu tür operasyonların normalde ekonomiyi aşağı yönde etkilemesi gerekir. İlk defa Afrin operasyonuyla beraber operasyonun uluslararası meşruiyeti, toplumun tüm kesimlerinden çok güçlü bir şekilde destek açıklamalarının gelmesi, Cumhurbaşkanımız liderliğinde operasyonun başarıyla tamamlanması sonrasında orada donan ekonomik aktivitenin başlayacağına olan güvenle beraber hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcı ayağında pozitif güçlü alımlarla beraber endeksimiz yukarı yönlü hareket etti. Bu, Türkiye ekonomisine, yürütülen operasyonlara verilen çok anlamlı bir destek. Sermaye piyasalarında pozitif ivmenin devam etmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Karadağ, Habertürk TV Ekonomi Müdürü Serdar Kuter'in sorularını yanıtladı...

"Daha başarılı halka arz için erteleme yapılabilir"

Daha sonra BloombergHT'nin sorularını yanıtlayan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Aselsan'ın ikincil halka arzıyla ilgili henüz nihai bir karar verilmediğini söyledi.

Şubat ayında planlanmasına rağmen henüz izahnamesinin yayınlanmayan Memorial'ın halka arzına ilişkin soruya ise Karadağ, aynı sektörde birden fazla halka arzı aynı hafta içinde gerçekleşiyor olmasının sıkıntı yaratabileceğini söyledi.

Karadağ konuya ilişkin şunları söyledi:

"Büyüklük son roadshowlarda belirleniyor. Fiyat aralığına göre ortak satışı veya firmaya fon girişi, her iki alternatifte de nihai oranları değiştirebiliyorlar veya erteleyebiliyorlar. Bazen aynı sektörde birden fazla halka arzın aynı anda gerçekleşiyor olması sıkıntıya neden olabiliyor. Firmalar daha başarılı halka arz performansı için bir hafta, bir ay erteleyebilirler. Belki bu anlamda şirketler karar almış olabilirler."