Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin


24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala "10 yıldan eski kimlikle oy kullanılamayacak!" şeklindeki söylentilere noktayı koyan açıklama Nüfüus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden geldi. Peki gerçekte eski kimlikle oy kullanılabiliyor mu?
İşte; "Eski kimlikle oy kullanılabiliyor mu?" sorusunun cevabı...

"SÖYLENTİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, 24 Haziran seçimlerinde 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla oy kullanılamayacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

OY KULLANIRKEN HANGİ KİMLİKLER GEÇERSİZ?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleriyle ilgili, eski nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu, 24 Haziran 2007 ve öncesi nüfus cüzdanlarının geçersiz sayılacağı ve mutlaka yenilenmesi gerektiği yönünde haberler yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarına göre nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ve vatandaşlarımızın ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanlarının, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerli olduğu hususu kamuoyuna duyurulur." ifadeleri kullanıldı.