Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Mihalıççık Kayı Köyü Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği üyeleri ile bir araya geldiği etkinlikte RemourbanAkıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesini anlattı.
Konuşmasında Tepebaşı Belediyesi’nin Remourban Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi hakkında bilgiler veren Başkan Ataç, Tepebaşı’nın projeye katılma hakkı kazanan uygulayıcı 3 kentten biri olduğunu ve Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiğini vurguladı. Ataç, “2014 yılında Remourban projesine dahil olduk. Ufuk 2020 Çerçeve Programı kapsamında birinci nesil Akıllı Kent Projesi. İngiltere, İspanya ve Türkiye'den Tepebaşı'nın da aralarında yer aldığı 3 kentin deneyimleri ve vizyonları, öncü ve yol gösterici seçildi ve bu kentler, çevre dostu ve sürdürülebilir akıllı kent projeleriyle kentsel dönüşümleri başlattı. 2015 yılında enerji, ulaşım, bilişim ve yaygınlaştırma alanlarında başlayan bu dönüşümlerin 5 yıl içerisinde tamamlanması öngörüldü. Türkiye’de bir ilk olan bu proje 4 bileşenli bir proje. Yaşam Köyü’nde başladığımız ve tamamlama aşamasına getirdiğimiz projemiz ile marka kent olma yolunda emin adımlar atmaya devam ederken; AB Ufuk 2020 Çerçeve Programı Karnesi’nde Türkiye’nin 6. kurumu olarak sıralamada yer almayı başardık. Ufuk 2020 Programı kapsamında 2014'ten günümüze 12 akıllı kent projesi ile 78 kent Avrupa Komisyonu'ndan 263,84 milyon avro hibe almaya hak kazandı. Tepebaşı Belediyesi ise 36 kentin içindeki yeriyle Türkiye'deki ilk yol gösterici ve uygulayıcı kent olma unvanına sahip olmuş durumda. Tepebaşı Belediyesi ayrıca Türkiye'deki kurum ve kuruluşları, Ufuk 2020 Programında rekabette avantajlı hale getirmek ve yeni başarılara imza atılması adına "TÜBİTAK Paylaşım Görüşmeleri" gerçekleştiriyor. Atılan başarı adımlarıyla, uluslararası ortaklarıyla akıllı kent uygulamalarında yol gösterici ve hedef belirleyici rol üstlenen Tepebaşı Belediyesi; Eskişehir, Dünya kentleri raporları arasında öne çıkmayı da başardı. Remourban Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile birçok kez ödül almanın da gururunu yaşadık. Farkındalık oluşturacak bir fikir ve başarılı bir proje ortaya koyduğunuzda, ödüller de kendiliğinden geliyor” şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR

16 Temmuz 2019 Salı

  • İMSAK 03:47
  • GÜNEŞ 05:36
  • ÖĞLE 13:09
  • İKİNDİ 17:05
  • AKŞAM 20:32
  • YATSI 22:13
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER