Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ANALİZ | YAĞIZ SABUNCUOĞLU

İmza töreninde attığı imzadan sonra başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm futbolseverleri büyük beklenti içine sokan bir isimdi Eljif Elmas... Hatta onu oynatmak için aylarca bekleyen ve bu sabrı gösteren bir Fenerbahçe de bu işin baş karakteriydi. Beklemişlerdi çünkü bu yeteneğin farkına başta Aykut Kocaman olmak üzere Fenerbahçeli kurmaylar da varmıştı. Oynadığı hazırlık ve alt yaş grubu maçlarında topu ayağına alması aslında hangi takımı tutarsa tutsun, her taraftarı heyecanlandıran bir genç yetenek gelmişti ülkemize... Yaşı doldu, Van Persie'den boşalan kontenjana ismi yazıldı ve artık oynamaya hazırdı...

EMRE VE APPIAH'TAN SONRA...
İlk olarak Trabzonspor maçında resmi bir maçta forma giyme şansını yakalayan Eljif, o maçın ardından skora bakılmaksızın, kısa sürede yaptıklarıyla, gelecekte yapacaklarına da ışık tutuyordu. Emre Belözoğlu ve Stephen Appiah'tan bu yana merkezde etkili bir '8' numara isteyen Fenerbahçeli taraftarlara da o maç Eljif Elmas özelinde puan kaybedilmesine karşın umut veriyordu. Hafta içinde oynanacak kupa maçı, onun ilk 11'de başlaması ve görücüye bir kez daha çıkma şansını kullanması anlamına geliyordu ki böyle de oldu ve Aykut Kocaman, Eljif Elmas'ı Giresunspor maçında ilk 11'de sahaya sürdü.

4-4-2'DE MERKEZDE OYNAMALI İLERİ UÇTA DEĞİL
Giresunspor maçına 4-4-2 ile çıkan Aykut Kocaman'ın ileri ucundaki 2'liden biriydi Eljif Elmas... Aslında bu mevkiye çok alışık bir isim de değildi. 2015-16 sezonunda Rabotnicki ile başlayan profesyonel kariyerinde çıktığı 11 maçın 4'ünde forvet arkası, bir diğer 4'ünde sol kanat, diğer iki maçta da sırasıyla sağ açık ve merkez orta saha oynamıştı. 2016-17 yani Eljif Elmas'ın Eljif Elmas olduğu sezonda ise 35 maçta Rabotnicki formasını giyerken de bu mevkide daha önce deneyim yaşamamıştı. Henüz yeni başlayan kariyerinde 2'li forvetin bir parçası olarak ilk maçına çıkıyordu. İlk maçına çıkıyordu çıkmasına ama orta saha özelliklerini bir forvet oyuncusuna uyarlamış bir görüntüde maça başladı.

3. BÖLGEDE YALNIZ KALDI


Ön alanda sürekli pres yapan ve Fernandao'ya yaptığı preslerle ilk topu ulaştırma hevesinde olan bir görüntüsü vardı. Forvet 2'lisinden biriydi fakat daha çok orta alandaki merkeze yakın oynamaya çalışıyordu. Aldığı ilk topları ileri uçta ve defansın içinde birkaç kez kaybetti ve futbol deyimiyle topu ezdi fakat her topu ayağına alışındaki aurası onu her futbolseverin 'bir sonraki maçında acaba ne yapacak?' sorusunu sormaya itti. Çalışılmış bir pozisyonda ön direğe yaptığı koşu ve geriye aşırdığı top ile Mehmet Topal'ın golündeki asisti yaptı ve Fenerbahçe formasıyla yaptığı ilk asist bir kupa maçına nasip oldu.

MAKSİMUM VERİM İÇİN ORTA SAHANIN MERKEZİNDE OLMALI
Eljif Elmas'tan maksimum verimi almak istiyorsanız daha çok boş alan ve defansı karşısına alan, içinde kaybolmayan bir formasyonda oynatmakta fayda var. 4'lü defansın içinde bugün zaman zaman kayboldu. Alışık olmadığı bir mevki onun verimini düşüren sebeplerden biri oldu. Fenerbahçeli kurmaylar, merkez orta sahada veya milli takımından da alışık olduğu üzere Eljif'i kanatlarda değerlendirebilir. Tabii ki bunlar birer arayış ve 11'e girmesi adına önerilen alternatifler... Bunun dışında asıl yeri olan merkez orta saha veya merkez orta sahanın önü, Eljif Elmas'tan maksimum performansı almanın anahtarı olacaktır.

MAKEDON FUTBOLUNUN HER ŞEYİ: ELJIF ELMAS
Bugünkü performansına rağmen top ayağına geldiğinde insanda heyecan uyandıran Eljif Elmas'ı, yavaş yavaş Fenerbahçe formasına alıştıran Aykut Kocaman, onun her kaçırdığı pozisyondan ve yaptığı her olumlu hareketten sonra verdiği tepkilerle Eljif'le ne kadar yakından ilgilendiğini gösteriyor gibiydi. Bizler, futbolseverler olarak umutlanmaya devam edelim, Eljif Elmas da her maçında üstüne koyarak devam etsin. Bu sözlerin altının da asla boş olduğunu düşünmeden yazıyorum. Fenerbahçe, Emre ve Appiah'tan sonra tam anlamıyla bir 8 numaraya kavuşmaya çok yakın ama her şeyden önce ona sabır gösterilmeli ve oynama alışkanlığı kazandırılmalı. Zaten bu ikisi olursa; Eljif Elmas'ta umutları boşa çıkarmayacak büyük bir potansiyel var...